DESIGN EXTENT

Kusama Yayoi czyli obsesja kropek

SHARE
, / 2359 0

Kusama Yayoi według Magazynu TIME jest jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie. Przez prasę branżową uznana jest za najbardziej popularną artystkę, biorąc pod uwagę zarówno ilość zorganizowanych wystaw oraz ilość osób, które je odwiedziły.

Paweł Pachciarek, autor monografii „Kusama Yayoi czyli obsesja kropek”, japonista, od 2015 roku prowadzi badania na Uniwersytecie Dohisha w Kioto. Jego praca o Yayoi Kusamie jest krótkim, bardzo przystępnym wprowadzeniem w życiorys i twórczość artystki.

kusama02

Źródłem poczynań artystycznych Kusamy są halucynacje i obsesje, które zaczynają się już w dzieciństwie oraz patologiczne małżeństwo jej rodziców. Kilkuletnia Yayoi niczym bohaterka powieści Carrolla, doświadcza na łąkach górzystego Matsumoto rzeczy osobliwych. Ludzkim głosem przemawiają do niej kwiaty i zwierzęta. Kilkanaście lat później artystka wiedziona obsesyjną potrzebą tworzenia pokrywa w całości swoją pracownię wraz ze znajdującymi się w niej przedmiotami motywem sieci.

Na ulicach Nowego Yorku organizuje skandalizujące nagie happeningi, za co w Japonii przez długi czas będzie krytykowana i skazana na artystyczny niebyt. Niezmiennie tworzy, a kropki oraz dynie są nieustannie głównym elementem wykorzystywanym w jej pracach. W 1975 roku ze względu na narastające symptomy choroby psychicznej dobrowolnie zamieszkuje w szpitalu psychiatrycznym w Tokio.

Na przełomie XX/XXI wieku Kusama otworzy szereg wystaw, organizowanych przez najważniejsze światowe galerie i muzea a dom mody Louis Vuitton wypuści kolekcję ubrań, pokrytą charakterystycznym motywem kropek – sygnaturą sztuki Kusamy. Dziś 85 letnia artystka jest żywą legendą i przykładem na bezkompromisowe poświęcenie się sztuce. Kusama wciąż tworzy, dzieląc swój czas między mury szpitala psychiatrycznego, a specjalnie wybudowaną obok pracownię. Jest to pierwsza wydana w języku polskim publikacja w całości poświęcona życiu i twórczości jednej z najbardziej zagadkowych postaci współczesnego świata sztuki Kusamy Yayoi.

 

kusama-yayoi-czyli-obsesja-kropekAutor Paweł Pachciarek
Seria Studia i monografie
Liczba stron 152
Oprawa Twarda
Format 17 x 24
ISBN 978-83-62737-98-7
Wydawca Tako

 

 

 

 

Źródła:
sklep.tako.biz.pl
yayoi-kusama.jp

Więcej informacji o twórczości Kusamy Yayoi:
Wystawa Yayoi Kusama w Victoria Miro

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN