Kończy się 9. edycja festiwalu Gdynia Design Days 2016, podczas którego Gdynia na 10 dni zmienienia się w letnią stolicę designu. Większość wydarzeń festiwalu zlokalizowana jest w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym, gdzie odbywają się warsztaty: stolarskie, modelowania w 3D, budowania modeli czy nawet projektowania zapachów. Gdynia Design Days to także spotkania z autorami i wykłady profesjonalistów, między innymi: z Patrycją Podkościelny – znaną trójmiejską graficzką, Patrykiem Hardziej i Rene Wawrzkiewiczem – autorami publikacji „Ogólnopolskie Wystawy Znaków Graficznych” oraz Filipem Springer – autorem m.in. „Miasta Archipelag”. Ale festiwal to przede wszystkim kilkanaście wystaw, nie tylko w PPT ale również w przestrzeni miasta Gdynia, które inspirują i przedstawiają design w różnych aspektach. Jedną z nich jest:
Wystawa Odzyskane
Prezentowana po raz pierwszy podczas Gdynia Design Days, która przedstawia projekty związane z morzem. To przegląd pomysłów na mądre i odpowiedzialne wykorzystanie morskich zasobów. Wystawa o tyle istotna, gdyż nawiązuje do 90-lecia powstania Gdyni i odzyskaniem przez Polskę dostępu do morza.
The Bands – sauna wpisana w krajobraz
Projektant: Christian Hermansen, Solveig Sandness, Marcin Wojcik
Firma: AHO Oslo School of Architecture
Wyjątkowa sauna zbudowana na wyspach Lofoten w Norwegii. Powstała na końcu nabrzeża, wpisując się w krajobraz i bezpośrednio sąsiadując z wodą. Wszystkie części budynku stanowią 3 pasy, które od północy wyłaniają się ze skał i prowadzą do strefy wypoczynku z zimnymi i ciepłymi baliami. Otwarta przednia fasada zapewnia wyjątkowy widok na krajobraz, z boku budynku pasma tworzą taras, ławki i stoły.
Yacht Stool – nadmuchiwany stołek
Firma: Malafor
Stołek Yacht jest częścią kolekcji, w skład której wchodzą proste, małe i użyteczne siedziska. Nadmuchiwany worek w dakronowym pokrowcu umieszczony jest na stelażu z rurek. Może zostać złożony do płaskiej formy po spuszczeniu z niego powietrza. Dakron jest syntetycznym materiałem, z którego szyte są żagle jachtów. Oryginalne, wzmacniające przeszycia i wykorzystanie tak zaawansowanego technologicznie materiału sprawiają, że stołek nadaje się do użytku zewnętrznego.
Medusae – materiał wytworzony z meduz
Projektant: Charlotte Van Alem
Firma: Haku
W związku ze zmianami klimatycznymi obserwujemy wzrost populacji meduz. Charlotte Van Alem zajmuje się badaniami, które mają pozwolić na przekształcanie meduz w nowy, ekologiczny materiał, podobny w dotyku do skóry, pergaminu, papieru.
Re-Sea Me – skóra z rybich łusek
Projektant: Nienke Hoogvliet
Projektantka poszukuje ekologicznych materiałów, które oceany mogą zaoferować ludziom. Odkryła, że łuski większości gatunków ryb mogą być przekształcone w piękną skórę. Opracowany przez nią sposób garbowania skór, bez żadnych środków chemicznych, pozwala na stworzenie mocnego, ekologicznego i estetycznego materiału.
Sand Light – lampy z piasku
Projektant: Daishu Ma& Marc Nicolau
Firma: Alien and Monkey
Przy użyciu tradycyjnych technik ceramicznych projektanci wykorzystali piasek, aby stworzyć minimalistyczne w wyglądzie Stand Light. Produkty wykonane z piasku mogą być używane przez długi czas, aby potem wrócić do surowca wyjściowego.
Sea Chair – krzesło z plastikowych śmieci wyłowionych z oceanu
Projekt: Azusa Murkami & Alexander Groves
Firma: Studio Swine
Od czasu odkrycia w 1997 roku Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci, o powierzchni dwukrotnie większej od Texasu, w oceanach odkryto kolejne pięć skupisk śmieci i plastikowych odpadów. Plastik pozostanie w środowisku przez tysiące lat, dlatego też cenna jest każda inicjatywa zwracająca uwagę na ten problem. Studio Swine wyłowiło morski plastik we współpracy z lokalnymi rybakami. Został on przetworzony w Sea Chair.
Algaemy – pigment do nadruków tekstyliów z alg
Projektant: Essi Johanna Glomb & Rosa Weber
Firma: Blond and Bieber
Algaemy jest analogową drukarką do tekstyliów, produkującą własny pigment. Szeroka paleta kolorów do różnorakich odcieni niebieskiego, przez zielony, brązowy, aż do barw czerwieni, pochodzi od różnych gatunków mikroalg.
Net Effect – dywan z sieci rybackich
Projektant: David Oakey
Firma: Interface
Światowy producent dywanów Interface rozpoczyna współpracę z organizacją Zoological Society of London, aby przyczynić się do rozwiązania problemu rosnącego zanieczyszczenia środowiska sieciami rybackimi. David Oakey stworzył kolekcję dywanów, która wykonana jest z przetworzonych sieci. Wzory nawiązują do falującej powierzchni morza i płynących prądów morskich.
Renacimiento- delikatne przędze z toreb na zakupy
Projektant: Michelle Baggermann & Raquel Sereno Rivas, Lizanne Dirkx
Firma: Anudando
Michelle Baggermann w projekcie Precious Waste opracowała proces tworzenia delikatnych przędz z toreb na zakupy. Technika ta jest wykorzystywane w Meksyku, gdzie rzemieślnicy ręcznie przekształcają odpady z tworzyw sztucznych w nowe produkty.
Źródła: www.gdyniadesigndays.eu
Zdjęcia: Bogna Bednarska
Zostaw komentarz