DESIGN EXTENT

MIK MAK House, Wrocław

nowoczesny kształt zabudowy, dynamiczny i oryginalny
SHARE
, / 1918 0

Lubię zabłądzić w mieście, którego dobrze nie znam, bo właśnie wtedy przydarzają się takie przypadki jak ten – trafiam w miejsce, które zachwyca i zauracza. W zeszłym roku dotarłam na budowę domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej MIK MAK House przy ul. Wałbrzyskiej we Wrocławiu. W tym roku postanowiłam wrócić, przyjrzeć się dokładniej i zrobić kilka zdjęć.

Inwestycja MIK MAK HOUSE została opracowana przez projektantów z wrocławskiej pracowni architektonicznej ArC2 Fabryka Projektowa. W 2013 roku zdobyła I miejsce w konkursie „Dom, w którym chciałbym mieszkać 2013” w kategorii „Domy jednorodzinne” (konkurs organizowany przez dolnośląski oddział Gazety Wyborczej).

MIK MAK House znane pod nazwą „krzywe domki” to małe osiedle domków jednorodzinnych. Wszystkie 16 budynków tworzy jeden segment. Zespół szeregowych domów zlokalizowany jest w południowej części Wrocławia, na osiedlu Klecina w bezpośrednim sąsiedztwie zielonych terenów rekreacyjnych ciągnących się wzdłuż wysokiego brzegu rzeki Ślęzy od Parku Grabiszyńskiego, przez Park Kleciński, aż do Torów Wyścigów Konnych na Partynicach. Otwarty widok na Park Kleciński jest jednym z niewątpliwych atutów tej lokalizacji. Drugim atutem jest nietypowa architektura udowadniająca, że dom szeregowy może być ciekawy, wyróżniać się na tle tego co zazwyczaj widzimy przy polskich drogach.

Powierzchnia użytkowa poszczególnych segmentów wynosi od 106 do 160 m2. Wszystkie zakładają umieszczenie w parterze strefy wejściowej wraz z kuchnią od strony ulicy a od strony południowo wschodniej pokoju dziennego otwartego na widok zieleni parkowej i rzeki. Nietypowym rozwiązaniem jest również lokalizacja boksów garażowych. Wszystkie segmenty połączone zostały podziemną drogą prowadzącą do usytuowanych całkowicie poniżej poziomu terenu indywidualnych boksów garażowych. Na stropie garażu zaprojektowano prywatne tarasy użytkowe wraz z wydzielonymi do zazielenienia częściami pod taras typu „zielony dach”.

Wykończenie elewacji jak i pokrycie połaci dachowych zostało wykonane z blachy RHEINZINK® „patyna pro szaroniebieska”. Bezpośrednio pod blachą znajduje się membrana dyfuzyjna wysoko paro przepuszczalna, a także mata strukturalna jako przekładka akustyczna. Miejsca narażone w okresie zimowym na zaleganie śniegu wyposażono w instalacje grzewczą – przeciwoblodzeniową.

Jednolita kolorystyka użytego materiału stanowi zarówno pokrycie dachu jak i ścian elewacji. Nieregularny i dynamiczny kształt dachu, sprawia, że zabudowa tworzy ciekawy, nowoczesny i oryginalny architektonicznie obiekt, w którym poszczególne moduły różnią się od siebie formą i są niepowtarzalne.

fot. Katarzyna Wielochowska
źródło: www.mikmak.arc2.com.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN