DESIGN EXTENT

15 czerwonych kropek dla Polski

RED DOT – najważniejsza nagroda w dziedzinie projektowania na świecie
SHARE
, / 1569 0
Play and Work, WertelOberfell dla Nowy Styl Group

Play and Work, WertelOberfell dla Nowy Styl Group

15 nagród Red Dot trafi w tym roku do Polski. To kolejny rekord – w ub. roku wyróżniono 12 produktów lub projektantów z Polski. Dwie nagrody, w tym tą najważniejszą Best of the Best, zdobył Mac Stopa i jego studio Massive Design.

Red Dot Awards przyznawane są od 60 lat – to najważniejsze nagrody w dziedzinie projektowania na świecie. W tym roku na konkurs napłynęło 5200 zgłoszeń z 57 krajów. Red Dot Best of the Best nagrodzono 79 produktów, Red Dotem 1304, a wyróżnieniem honorowym: 107.

O przyznaniu nagród decydowało jury, w którego skład wchodzi 41 ekspertów z całego świata. W jury zasiadają niezależni projektanci, profesorowie wzornictwa oraz dziennikarze. Panel ekspertów ocenia każdy zgłoszony produkt na żywo, uwzględniając stopień innowacji, jakość, funkcjonalność oraz ekologiczność.

W tym roku najważniejsza nagroda „Red Dot: Best of the Best” została przyznana wielkoformatowym płytom Star Maker projekt Massive Design Maca Stopy dla Laminam (Włochy). Materiałem, który pozwolił artyście na stworzenie wzoru Star Maker, są spieki kwarcowe Laminam. Płyty ze spieków to kompozycja naturalnych składników, w szczególności kwarcu, iłów łupkowych, skał  granitowych i pigmentów ceramicznych. Granulat z powyższych surowców zostaje najpierw sprasowany. Następnie stosowana jest innowacyjna technologia spiekania granulatu, który wypalany  jest w temperaturze 1220 stopni. Dzięki tej metodzie powstają wielkoformatowe płyty, które są idealnie płaskie i mogą być docinane na konkretny wymiar  z bardzo dużą dokładnością. Jest to materiał bardzo wytrzymały, odporny na zarysowania, głębokie ścieranie i promieniowanie UV.

Laureaci nagrody Red Dot: Best of the Best zasłużyli na najwyższe wyróżnienie dzięki niezwykłej kreatywności oraz niezrównanej precyzji. Zostaną uhonorowani podczas oficjalnej prezentacji trofeum Red Dot na scenie teatru Aalto w Essen – zapowiada Profesor Dr Peter Zec, założyciel i prezes Red Dot Award.

Pierwszym budynkiem, w jakim zastosowano płyty, jest kompleks biurowy Warsaw Spire.

 Choć bardzo cenię Red Dot Awards, projektując płytę nie myślałem o zdobyciu tej nagrody – mówi Mac Stopa. – Postanowiłem stworzyć produkt, którego poszukiwałem jako architekt do konkretnego wnętrza. Włoskie wielkoformatowe płyty Laminam okazały się niezwykle wdzięcznym tworzywem i skutecznie pobudziły moją wyobraźnię. Produkt finalny jest bardzo uniwersalny i może być stosowany na różnych polach – jako dekoracyjne wykończenie ścian, podłóg, elewacji, blatów kuchennych,  ale także materiał do wykorzystania przy produkcji mebli.

Uroczysta ceremonia wręczenia nagród, która zgromadzi ok. 1200 osób, odbędzie 4 lipca 2016 r. i będzie punktem kulminacyjnym konkursu Red Dot Award, Product Design 2016.

Nagrodzone projekty będą prezentowane w muzeach współczesnego wzornictwa – Red Dot Design Museum, w budynku dawnej kopalni Zollverein w Essen, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz w oddziale Red Dot Design Museum w Singapurze. Są to niezwykłe miejsca, w których wszystkie eksponaty można dotykać i testować.

Polscy laureaci Red Dot Design Awards 2016:

 1. wielkoformatowe płytki Star Maker proj. Massive Design Maca Stopy dla Laminam (Włochy) – Red Dot Best of the Best
 2. fotel Tulli proj. Tomka Rygalika dla Noti – Red Dot
 3. kolekcja ceramiki Twins od Koło – Red Dot
 4. wanna Silvia firmy Marmite (Marmite Design Team: design Marta Gębska, konstrukcja Zbigniew Piasecki) – Red Dot
 5. fotelik samochodowy Avionaut Ultralite proj. Ergo Design dla Karwala – Red Dot
 6. okno DEF-D U6 od Fakro – Red Dot
 7. listwa oświetleniowa QL002 proj. Bogumiła Zawada dla Mardom Decor – Red Dot
 8. pilot radiowy G3+ proj. Joanna Leciejewska oraz Piotr Kijo dla Mobilius Motor – Red Dot
 9. mozaiki ścienne Pebble Collection proj. Massive Design Maca Stopy dla Mosaico Digitale – Honourable Mention
 10. gres szkliwiony Trakt od Ceramika Paradyż – Red Dot
 11. system mebli biurowych Play and Work proj. WertelOberfell dla Nowy Styl Group – Red Dot
 12. notesy Qbook od Edica – Red Dot
 13. Telewizor Sharp 6400 od UMC Poland – Red Dot
 14. Telewizor Sharp 6100 White od UMC Poland – Red Dot
 15. Telewizor Sharp 7300 od UMC Poland – Red Dot

źródło: www.red-dot.org i strony internetowe zwycięzców

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN