DESIGN EXTENT

Paweł Jońca architekt, który został grafikiem – ilustratorem

Sztuka powstaje w umy­śle odbiorcy w momen­cie zde­rze­nia jego wraż­li­wo­ści, jego doświad­czeń życio­wych z tym, co widzi. Powstaje wtedy przy­jemne wzru­sze­nie. - Paweł Jońca
SHARE
, / 3634 0

pawel_jonca (36)Paweł Jońca – wielokrotnie nagradzany, znany na całym świecie grafik i ilustrator, poprzez swój profil w sklepie online sprzedaje prace  na cały świat. Z wykształcenia architekt, artysta ilustrator z wyboru. Specjalizuje się w rysunku komputerowym, na swoim tablecie graficznym tworzy cuda.

Po studiach doszedł do wniosku, że architektura to nie to, czemu chciałby poświęcić resztę życia. Nie skreśla jednak wielu lat nauki, twierdząc, że studia były jedną z najlepszych przygód jakie mogły go spotkać. „Połączenie talentu plastycznego z wykształceniem technicznym architekta, które stawia na staranność warsztatu (wtedy jeszcze nie było komputerów w każdym domu), świadomość konsekwencji decyzji, przygotowanie na pytanie “z czego to wynika i po co jest?” bardzo mi służy. Moje rysunki powstają według tych zasad.”

Z początku zajmował się pracami z pogranicza grafiki. Projektował strony internetowe, identyfikacje, banery reklamowe, reklamy prasowe, okładki książek, czy rysował storyboardy. Wykonywał zlecenia ilustracyjne dla agencji reklamowych, np. 25 metrowa reklama Peugeota, czy grafika znajdująca się na karcie SIM Plusa, a także świetne ilustracje dla Prudential – mity Młodych Bogów. „Moment, w którym mogłem powiedzieć “nie” zleceniom nie związanym z ilustracją nadszedł stosunkowo niedawno. Kluczową sprawą nie były zarobki, tylko bardziej twórcza dojrzałość, świadomości własnej wartości i odwaga, żeby w końcu być postrzeganym jako ilustrator, kropka.”

Paweł Jońca wypracował własny styl, który jest rozpoznawalny nie tylko w kraju, ale i na świecie. Jego prace wyróżniają się przemyślaną kompozycją, minimalizmem treści, symboliczną prostotą formy i żywą kolorystyką. Jednak jego talent to nie tylko estetyka formy, ale przede wszystkim zaszyte w prace poczucie humoru, dystans do postrzegania świata i obserwacja ludzkich zachowań.

Artysta współpracuje ze znanymi tygodnikami i miesięcznikami, takimi jak Przekrój, Wprost, Newsweek, Wysokie Obcasy, Sukces, Zwierciadło, Znak, New Scientist, Technologist, Duży Format, The Hollywood Reporter, The Oprah Magazine, Architektura Murator, Die Zeit, Datum, Kmag, Malemen, Harvard Business Review… Dla Niebieskiej Studni zilustrował amerykańską prozę m.in. polskie wydania dzieł Chucka Palahniuka.

Wielokrotnie nagradzany za ilustracje, okładki, plakaty, witryny internetowe, wizualizacje, logotypy przez GrandFront, Klub Twórców Reklamy, Chimerę, Galerię Plakatu, Złotą Witrynę… Niedawno jego praca została wyróżniona przez Taschen w Illustration Now vol. 5 – znalazł się wśród najbardziej ekscytujących z 150 rysowników z 30 krajów. Jego prace prezentowane są na licznych wystawach w kraju i za granicą.

Paweł Jońca urodził się 28 listopada 1968 w Warszawie, gdzie ma swoją pracownię i tworzy dla nas te niesamowite dzieła. Ilustracje, plakaty, kalendarze stają się ozdobą niejednego wnętrza. To inwestycja w sztukę na każdą kieszeń.

Portfolio: www.paweljonca.com
Sklep: www.etsy.com/shop/PawelJonca
źródło: internet i fragmenty wywiadu dla 10tysiecy.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN