DESIGN EXTENT

6. Weekend Architektury w Gdyni

SHARE
, / 974 0

W dniach 25-28.08.2016 r. odbędzie się w Gdyni VI już edycja Weekendu Architektury. To cykliczne wydarzenie Miasta Gdyni, którego celem jest przybliżenie szerszej publiczności współczesnych i historycznych zagadnień związanych z architekturą, przestrzenią miejską oraz rozwojem miast i metropolii.  Czterodniowa formuła festiwalu Weekend Architektury obejmuje kilkadziesiąt otwartych, bezpłatnych wydarzeń rozgrywających się głównie w Śródmieściu Gdyni. Bliski kontakt z profesjonalistami, architektami, zapewnia blok trzydniowych Archi Prelekcji, z udziałem ekspertów, badaczy architektury oraz wybitnych, współczesnych twórców z obszaru Polski i Trójmiasta. Ponadto tradycyjny spacer otwarcia tzw. Spacer z architektem, w tym będzie poprowadzony przez profesor dr hab. arch. inż. Jolantę Marię Sołtysik, wybitnego znawcę modernizmu gdyńskiego oraz modernizmu w Europie.

 

ARCHI prelekcje

Program trzydniowych prelekcji o zróżnicowanej tematyce, w tym z udziałem wybitnych polskich architektów. W tym roku na prelekcjach o architekturze współczesnej wystąpią Małgorzata Pizio-Domicz i Antoni Domicz (M. i A. Domicz pracownia architektury z Opola), Jerzy Szczepanik-Dzikowski (JEMS Architekci z Warszawy), a także Krzysztof Kozłowski (Warsztat Architektury. Pracownia autorska z Sopotu) oraz Tomasz Janiszewski (BJK Architekci z Gdyni).

ARCHI film

Weekend Architektury w Gdyni to także bliskie spotkania z filmami o architekturze. W tym roku uczestnicy wydarzenia, będą mogli obejrzeć na bezpłatnych pokazach m.in. filmy o modernistycznych miastach niemieckich (Miasta Modernizmu), eksperymentach architektonicznych w Azji, czy produkcje polskie – Neon, Szklane Miasta.

ARCHI spacery

W celu bliskiego kontaktu z architekturą, organizatorzy wydarzenia zaplanowali 14 spacerów tematycznych połączonych z licznymi wejściami do wnętrz budynków, w tym prowadzonych przez ekspertów, pasjonatów, architektów oraz przeszkolonych przewodników Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

Współczesny Salon Gdyński

Konkurs dla projektantów wnętrz

Podobnie jak w poprzednich latach, jednym z wydarzeń towarzyszących Weekendowi Architektury będzie konkurs dla projektantów wnętrz, połączony z wystawą i debatą pokonkursową.

W VI edycji przedsięwzięcia, uczestnicy konkursu będą mieli za zadanie zaprojektowanie nowoczesnego, estetycznego oraz funkcjonalnego„Współczesnego Salonu Gdyńskiego”. Przestrzeni, która może być wielofunkcyjna, a więc mogącej przetransformować się szybko np. w sypialnię, jadalnię, czy salę kinową lub ukierunkowanej na reprezentacyjny salon z charakterem – wyjątkowe, kameralne miejsce spotkań.
Każdy projekt powinien uwzględniać potrzeby oraz opowiadać historię jego właściciela – np. kolekcjonera marynistyki, fotografa – podróżnika, wykładowcy Akademii Morskiej czy krytyka filmowego, pasjonata polskich filmów fabularnych. Tak jak zawsze, szczególnie docenione zostaną projekty nawiązujące do gdyńskiego modernizmu, stanowiącego nierozerwalny element Gdyni i jej wizytówkę w świecie architektury.

Wszelkie informacje na temat konkursu znajdują się w regulaminie zamieszczonym na stronie internetowej Agencji Rozwoju Gdyni.

Archi foto dzień

Program dla początkujących oraz średnio zaawansowanych pasjonatów fotografowania architektury. Z możliwością nauki wśród unikalnych plenerów fotograficznych – gdyńskiej architektury, tak modernistycznej z okresu II RP, jak i modernizmu powojennego oraz architektury współczesnej.

Archi Wystawy

Gdyński modernizm w obiektywie, Dom handlowy z Mławy, Warsztaty OSSA Gdynia 2016, Modernizm w podróży – Europa, Azja, Afryka.

plakat_wa_2016

Źródła:
www.weekendarchitektury.pl
arg.gdynia.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN