DESIGN EXTENT

Amerykańska artystka Crystal Wagner tworzy dla Łodzi

SHARE
, / 1093 0

UNIQA Art Łódź to projekt miejski, realizowany przez Łódzkie Centrum Wydarzeń, którego sponsorem głównym jest UNIQA. W ramach projektu w przestrzeni miejskiej powstają prace międzynarodowych artystów. Najnowszą, trzecią realizacją jest instalacja Amerykanki Crystal Wagner.

Hyperbolic dla Łodzi

Ogromna instalacja o nazwie „Hyperbolic” oplatająca kamienicę na skrzyżowaniu przy ul. Piotrkowskiej z ul. Więckowskiego w Łodzi to kolejne artystyczne działanie w ramach projektu UNIQA Art Łódź. Niezwykłe dzieło przygotowała amerykańska artystka – Crystal Wagner, a pomagali jej studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

– Do budowy łódzkiej instalacji Crystal użyła niezwykle plastycznej, metalowej siatki, z której wykonane zostały fundamenty instalacji – wrzecionowate moduły oplecione różnokolorowym materiałem. Celem pracy Wagner nie jest zakrycie czy „opakowanie” budynku wzorem działań artystycznych bułgarskiego artysty Christo. Chodzi  przede wszystkim o dopasowanie formy artystycznej do zastanych układów architektonicznych, zarówno pod kątem kompozycyjnym, jak i technicznym – tłumaczy Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

1_crystal-wagner_uniqa-art-lodz_designextent 2_crystal-wagner_uniqa-art-lodz_designextent 3_crystal-wagner_uniqa-art-lodz_designextent 4_crystal-wagner_uniqa-art-lodz_designextent

Crystal Wagner

5_crystal-wagner_designextentPrace Crystal Wagner charakteryzują się dużymi, kolorowymi, dwu- lub trójwymiarowymi formami. Jej instalacje były wystawiane w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Wśród najnowszych dzieł artystki znalazły się m.in. potężna instalacja dla amerykańskiego, rockowego zespołu The Flaming Lips, instalacja dla firmy Nike oraz masywna, pokazana zarówno w New York Times, jak i w amerykańskiej telewizji instalacja wykonana dla firmy Viacom. Zdjęcia projektów artystki są drukowane w najbardziej prestiżowych magazynach.

– Crystal niezależnie od tego, czy pracuje w pomieszczeniach galerii, czy w otwartej przestrzeni miejskiej, tworzy przede wszystkim wielkoformatowe instalacje. Są to typowe obiekty „site-specific”, czyli dopasowane artystycznie do układów architektonicznych, zarówno pod kątem kompozycyjnym, jak i technicznym. Artystka anektuje przestrzeń – kiedy pracuje  w galeriach, przekształca ich wnętrza w odrealnione, wielobarwne światy przypominające krajobrazy z innej planety. Jej realizacje zewnętrze oplatają różne elementy architektury i infrastruktury miejskiej, sprawiając wrażenie ich „pochłaniania”. Prace Wagner to amorficzne, organiczne struktury, do których powstania artystka wykorzystuje zazwyczaj tkaniny i sztuczne materiały codziennego  użytku – opowiada Michał Bieżyński.

Źródła:
crystalwagner.com
media.uniqa.pl
fot. M.Stempij

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN