DESIGN EXTENT

Biuro Snów Zagubionych, Elżbieta Jeznach

Artysta zabiera nas w świat marzeń, pozwala wkroczyć w intymność najmilszych doznań sennych
SHARE
, / 1405 0

1507_biuro_snow_zagubionych (1)Większość z nas przynajmniej raz w życiu chciała zatrzymać sen, wrócić do świata marzeń i zanurzyć się w najmilszych doznaniach sennych. Powrót do tych marzeń zapewniło nam niezwykłe wydarzenie, spektakl, koncert i instalacja Biura Snów Zagubionych autorstwa polskiej artystki z Paryża, Elżbiety Jeznach. Bezpośrednią inspiracją była książka Agnieszki Taborskiej „Senny żywot Leonory de la Cruz”. W Biurze Snów Zagubionych zamknięte w sześciennych kostkach, zagubione między obłokami poduszek, pod czułą opieką Sióstr Drzemiących, skryły się senne marzenia. Wystarczy przyłożyć oko do wizjera i przytulić się do poduszki aby podejrzeć, podsłuchać zapodziane sekretne myśli, zagubione marzenia senne i tajemnice.

Elżbieta Jeznach – scenografka, aktorka, reżyserka. Zajmuje się prowadzeniem warsztatów lalkarskich. Mieszka w Paryżu od 1990 roku. W 1997 roku założyła grupę teatralną Miettes de Spectacles. Współpracowała z François LAZARO przy spektaklu Umarłe słowa. Zrealizowała projekty lalkarskie Grę w klasy (1999), Teatr rzeczy przekręconych (2000), Dzikie Światło (2002), Profesora Ziółkę na podstawie tekstu Rolanda Topora. W inspiracji jego twórczością powstały Świnty Proutto (2002), Don Juana albo Ja i ja (2003), Alicja w Krainie Liter (2005). Powołała Przenośne Muzeum Rysunku Dziecięcego (2007). W 2009 powstał z kolei spektakl ekologiczny Tête à Terre (Mamy tylko jedną głowę), w 2011 Biuro snów zagubionych, na podstawie książki Agnieszki Taborskiej, w 2012 kolejny spektakl ekologiczny Nowinki ze świata, w 2014-2015 Un monsieur tout froissé (Pognieciony Pan).

Jej spektakle były grane we Francji i Szwajcarii na wielu festiwalach, w tym Charleville Mézières, Marionnettes en Chemins, na Festiwalu Teatru Papierowego, Festiwalu Teatru Gwiazdy Północnej, Théâtre du Grand Parquet, Narodowej Scenie Dieppe oraz na Festiwalu Animator w Poznaniu, Lalka tez czlowiek w Warszawie, Festwal Animo w Kwidzynie.

Organizator: CSW Łaźnia 2, Gdańsk – Nowy Port

fot. Katarzyna Wielochowska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN