DESIGN EXTENT

Błonie – udana reaktywacja polskiej marki z lat 60

SHARE
, / 996 0

Pomysł na reaktywację marki Błonie zrodził się z wielkiej pasji do zegarków, zamiłowania do polskich marek oraz chęci stworzenia własnego produktu.

Błonie to odświeżona marka, kultywowanie polskiej tradycji zegarmistrzowskiej i przywrócony do życia symbol narodowy. Za projekty wszystkich zegarków odpowiadają młodzi uzdolnieni polscy artyści. Logotyp marki został zrekonstruowany przez polskiego kaligrafa Adama Romualda Kłodeckiego.

0_blonie_designextent

Historia

Pierwsza seria zegarków wyruszyła z błońskiej fabryki 24 października 1959 roku – tę datę wiele osób uważa za dzień narodzin zegarka Błonie. Choć historia marki sięga nieco wcześniej – do 1956 roku, kiedy to na szczeblu politycznym podjęto decyzję o rozpoczęciu produkcji zegarków naręcznych. Sprzedaż zegarków sygnowanych marką rozpoczęto podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich w 1960 roku.

1_1_blonie_designextent

Pierwsze zegarki montowano w całości z radzieckich części, m.in. mechanizmu 2409 wzorowanego na szwajcarskim AS 1430 ze słynnych zakładów Adolfa Schilda. W planach było stopniowe wdrażanie własnej produkcji części – w pierwszej kolejności miały to być tarcze i koperty. Ze względu na położenie fabryki, działającej na terenach nie szczycących się tradycją w dziedzinie mechaniki precyzyjnej, największym problemem było na początku skompletowanie wykwalifikowanego zespołu.

Do 1964 roku produkowano kilka nieznacznie różniących się od siebie modeli zegarków (np. wyglądem tarczy), o wdzięcznych, rodzimych nazwach: „Bałtyk”, „Błonie”, „Dukat”, „Lech”, „Wars”. Mechanizmy wciąż montowano z części dostarczanych z ZSRR. Z czasem rozpoczęto produkcję płyt i mostków mechanizmów modelu 2409 – były one sygnowane własnym logo Błonia, czyli wycinkiem wieńca zębatego wpisanym w prostokątne pole o zaokrąglonych rogach. Nie ma zgodności co do liczby wyprodukowanych w ten sposób mechanizmów (mówi się o liczbie od kilku do 30 tysięcy egzemplarzy). Produkowano także wersje eksportowe zegarka Błonie, w tym słynny „Blonex” z 17-kamieniowym mechanizmem. W latach 1959-1969 wyprodukowano w Błoniu ok. 1,2 miliona zegarków.

1_2_blonie_designextent

Niejasna jest historia zakończenia produkcji zegarków z Błonia. W jakimś stopniu należy łączyć ją z wydarzeniami społeczno-politycznymi, które miały miejsce w kraju na początku lat 70. A zapewne w nieco większym stopniu z sytuacją gospodarczą (zyli kłopotami importowymi, wstrzymującymi proces produkcji.

Pierwsza edycja

Pierwszy model reaktywowanej marki z lat 60-tych ubiegłego wieku. Zegarek wyprodukowany został w limitowanej serii 500 sztuk.  Zegarek nawiązuje do modelu Zodiak m.in. indeksami, liniami przecinającymi 40-milimetrową tarczę oraz jej kolorystyką. Pod przezroczystym deklem widać wahnik w identycznym odcieniu koloru czerwonego, jaki widnieje na fladze Polski.

2_1_blonie_designextent

Jako zegarek klasyczny, został stworzony z myślą o codziennym użytkowaniu. Jego zunifikowany wygląd sprawia, że pasuje zarówno do stroju formalnego, jak i stylu casual, nie tracąc przy tym klasy i elegancji.

2_2_blonie_designextent

WX302

W rok 75. rocznicy Bitwy o Anglię powstał drugi zegarek. Tym razem nie nawiązuje on jednak do żadnego z historycznych poprzedników z lat 60., ale jest hołdem dla polskich pilotów walczących w Bitwie o Anglię. Zegarek inspirowany jest historią Dywizjonu 302 – pierwszej polskiej jednostki myśliwskiej utworzonej w Wielkiej Brytanii w 1940 r. Zegarek wyprodukowany został w limitowanej serii 300 sztuk.

3_1_blonie_designextent

Inspiracje upamiętniające historią widoczne są już przy pierwszym rzucie oka na tarczę. Na wewnętrznym okręgu, który nawiązuje kształtem celownika samolotu widnieje symbol WX302 – oznaczenie kodowe polskiego Dywizjonu 302.

Kolejnymi lotniczymi elementami zegarka są wskazówki z pomarańczowymi końcówkami, które mają kształt taki jak śmigła samolotu Spitfire.

3_2_blonie_designextent

Ciekawostką jest również umieszczenie w wewnętrznej stronie tarczy zegarka, na wysokości 50 i pół minuty, sylwetki samolotu. W ten sposób zaznaczyliśmy na zegarku ilość zestrzeleń dokonanych przez pilotów 302. 50 i pół to liczba jaką podaje lista Bajana, czyli oficjalna lista polskich pilotów II Wojny Światowej, oparta na zbiorze dokumentów sporządzonych przez komisję Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Owe „pół” to połowiczne zestrzelenie które wynika z tego, że gdy do samolotu wroga strzelało dwóch pilotów jednocześnie i nie było pewności, które trafienie doprowadziło do zestrzelenia, dzielono je pomiędzy dwóch strzelców.

Elementy historyczne widoczne są również na odwrocie zegarka. W tym przypadku jest nim wahnik w kształcie samolotu Spitfire, na którym latali piloci Dywizjonu 302.

3_3_blonie_designextent

3_4_blonie_designextent

Proces powstawania i projektowania zegarka konsultowany był m.in. z Robertem Gretzyngierem, współzałożycielem Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego. Dzięki temu nowy model legendarnej polskiej marki nie tylko wskazuje czas, ale też rzetelnie opowiada jeden z bohaterskich rozdziałów historii polskiego lotnictwa.

Zegarek LEGIA

Przedstawiamy nową Limitowaną Edycję zegarków stworzonych z okazji setnej rocznicy powstania Legii Warszawa. Zegarek został zaprojektowany przy ścisłej współpracy ze stołecznym Klubem i jest pierwszym polskim czasomierzem dedykowanym drużynie piłkarskiej. Projektem powstał w ścisłej współpracy z Bartoszem Jabłońskim, Dyrektorem Kreatywnym warszawskiej Legii.

Na koronce i wahniku zegarka znajduje się przedwojenny herb „Legja”. Z kolei na tarczy widnieje aktualny herb, a także logo stulecia „1916\2016”. Tekstura oraz kąt ułożenia pasów na tarczy nawiązują do kąta nachylenia barw w herbie Legii.

4_1_blonie_designextent

Na spodniej części skórzanego paska jest jeszcze jeden istotny akcent legijny – wytłoczone motto „Semper Invicta Semper Heroica”. Dodatkowo, na zapięciu paska również umieściliśmy wygrawerowane logo stulecia.

4_2_blonie_designextent

Koperta zegarka mimo klasycznego kształtu posiada sportowe zacięcie uzyskane przez nałożenia czarnej powłoki PVD.

4_3_blonie_designextent

By podkreślić wyjątkowość i prestiż tej edycji, w zegarkach znajdują się szwajcarskie mechanizmy typu skeleton, których pracę można podziwiać zarówno od spodu przez przeszklony dekiel, jak i od strony tarczy dzięki otworowi z widocznym kołem balansowym.

Źródło:
zegarkiblonie.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN