DESIGN EXTENT

Boty, Paweł Orłowski

twórca nowoczesny, nie boi się formy ani przestrzeni
SHARE
, / 1386 0

Jakiś czas temu moją uwagę przyciągnęły monumentalne prace z cyklu BOTY Pawła Orłowskiego prezentowane w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie i Krakowie. Nazwa bot pochodzi od słowa robot. Botyką nazywa się wykorzystywanie wiedzy na temat zachowania ludzi do modelowania i symulowania cyfrowych postaci. Uproszczone sylwetki ludzi i zwierząt wydobywają z geometrycznych form ukryte, niedostrzegalne na pierwszy rzut oka znaczenia.

Surowość stali, nieformalność betonu, szlachetność brązu, to właściwości, jakimi w swoich rzeźbiarskich realizacjach operuje Paweł Orłowski, krakowski artysta, od lat związany z tamtejszą Akademią Sztuk Pięknych, gdzie z sukcesami prowadzi pracownię rzeźby na Wydziale Wzornictwa.

BOTY wykonane są w stali nierdzewnej i pociągnięte są monochromatyczną kolorową farbą. To grupa dzieł znacząco wyróżniająca się na tle dotychczasowego, klasycznego dorobku rzeźbiarza – bazuje na fundamentalnych dla jego twórczości elementach: harmonii proporcji, symetrii i metodycznym działaniu, które w każdej skali potrafią stworzyć zachwycającą formę, która jest dobrym początkiem do dyskusji o humanizmie, relacjach i technologii. Artysta kreuje zdarzenia mające miejsce w przestrzeni publicznej skłaniające do konfrontacji i refleksji. Interesują go reakcje i relacje, które prowokują jego obiekty. Obiekty są dowolnie aranżowane w przestrzeni, w zależności od kontekstu i otoczenia, w którym się znajdują. Dzięki uproszczonej formie są wieloznaczne i otwarte na interpretacje.

„Zdarzenia nieprzewidywalne, stanowią dla mnie sferę analiz i poszukiwań” – mówi artysta.

Twórca nowoczesny, nie boi się formy ani przestrzeni. Szlifierki, spawarki, imadła, drabiny, młoty to narzędzia pracy artysty. Oryginalny styl twórczości Orłowskiego i jego niekonwencjonalne podejście do rzeźby spotkały się z szerokim uznaniem autorytetów świata sztuki. Projekt „Interwencja” podczas Triennale Rzeźby w Poznaniu został ciepło przyjęty m.in. przez Magdalenę Abakanowicz. Dowody uznania i wiele sympatii dla jego twórczości wyrażali ludzie kultury, biznesu i mediów, m.in. Krzysztof Penderecki, Józef Szajna, Leszek Mądzik, Jan Peszek, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Johan Bros, Jan Potocki, Wojciech Fibak czy Kuba Wojewódzki. Niektórzy z nich są już szczęśliwymi posiadaczami jego prac.

Zwrot w kierunku monumentalnych, posągowych, tworzonych z designerskim zacięciem rzeźb, które po wielu latach pracy w tradycyjnej technice odlewu w brązie formowane są ze stali i zyskują intensywny monochromatyczny kolor świetnie wpasują się w przestrzeń publiczną, biznesową czy galerii sztuki.

Paweł Orłowski (ur. 1975 roku w Rzeszowie) – artysta rzeźbiarz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureat nagród i wyróżnień polskich oraz międzynarodowych przeglądów sztuki. Brał udział w ponad 40 projektach artystycznych, wystawach i sympozjach na całym świecie (m.in. USA, Kanada, Niemcy, Włochy, Słowacja). Studiował na wydziale rzeźby ASP w Krakowie (1995- 2000), w pracowni prof. Józefa Sękowskiego, oraz na Universität der Künste w Berlinie, w pracowni prof. Karlheinza Biederbicka.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN