DESIGN EXTENT

Centrum Dialogu Przełomy – Szczecin

najlepszy budynek świata, najlepsza przestrzeń publiczna Europy
SHARE
, / 1373 0

centrum_dialogu_przelomy_w_szczecinie_1Nagroda World Building of the Year 2016 trafiła po raz pierwszy do Polski. Najlepszym budynkiem świata zostało Muzeum Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Centrum jest również laureatem nagrody European Prize for Urban Public Space 2016, przyznawanej dla najlepszych europejskich przestrzeni publicznych.

Obiekt zrealizowany został na podstawie projektu Roberta Koniecznego oraz zespołu KWK Promes. Centrum Dialogu Przełomy to nowy oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Stworzyliśmy urbanistyczną hybrydę kwartału i placu miejskiego, która z jednej strony domyka przestrzeń jak zwarta zabudowa, a z drugiej zachowuje walory otwartej przestrzeni publicznej. W konsekwencji ukryliśmy większość kubatury pod ziemią. Przed filharmonią i kościołem pozostawiliśmy płaski teren, który stanowi reprezentacyjne przedpole tych budynków. Tam, gdzie to nie było potrzebne, „wyciągnęliśmy z ziemi” zapomniany kwartał, który stał się nadziemną częścią naszego budynku – opisuje projekt jego twórca.

„Przełomy” to intrygujące połączenie miejskiego placu oraz nowoczesnego budynku podziemnego z ekspozycją. Muzeum opowiada historię Szczecina oraz pokazuje ważne dla miasta wydarzenia po 1945 roku. Obiekt otwarto dla zwiedzających na początku 2016 roku. Budynek zlokalizowany jest w centrum miasta, tuż obok Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza, zdobywcy I Nagrody im. Miesa van der Rohe w 2015 roku, przyznawanej dla najlepszych budynków w Europie.

Oba budynki – Centrum Dialogu Przełomy oraz Filharmonia Szczecińska – świetnie razem współgrają tworząc nowoczesną przestrzeń miejską, docenioną już w Polsce oraz w Europie. Szczecin natomiast, dzięki odważnym pomysłom architektów zyskał nie tylko rozgłos, ale przede wszystkim przyjazne mieszkańcom miejsce, znane już w całej Polsce.

KWK Promes to pracownia architektoniczna z Katowic założona przez Roberta Koniecznego, jednego z najbardziej znanych polskich współczesnych architektów na świecie – zdobywcy i laureata wielu międzynarodowych prestiżowych nagród i plebiscytów architektonicznych, wyróżnianego przez magazyny WallPaper, Scalae, zaliczanego do najzdolniejszych architektów Europy. Największą popularność przyniosły Robertowi Koniecznemu oryginalne projekty domów jednorodzinnych: Dom Aatrialny na dolnym Śląsku zrealizowany w 2006 roku, Dom z Ziemi Śląskiej, Dom OUTrialny oraz ostatnio zrealizowana Arka Koniecznego – dom własny architekta.

Centrum Dialogu Przełomy
Architektura: Robert Konieczny, Michał Lisiński – KWK Promes
Lokalizacja: Plac Solidarności 1, Szczecin
Inwestor: Muzeum Narodowe w Szczecinie
Powierzchnia terenu 9577.0 m², Powierzchnia zabudowy 1628.0 m², Powierzchnia użytkowa 2117.0 m², Powierzchnia całkowita 2886.0 m², Powierzchnia wystawy 960 m2
Projekt konkursowy 2009 (budynek), 2013 (wystawa)
Data realizacji 2012 – 2016
Koszt inwestycji 26 225 000 PLN

źródło: www.kwkpromes.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN