DESIGN EXTENT

Dorota Koziara – kobieta Renesansu

rzeźbiarka, projektantka, kuratorka wystaw, architektka wnętrz, scenograf, promotor designu...
SHARE
, / 2509 0

Dorota-Koziara-portretDorota Koziara, jedna z najbardziej uznanych polskich projektantek, sprawiła, że uznana na całym świecie ceramika Manufaktury z Bolesławca znalazła się wśród firm kreujących współczesne światowe trendy jak Alessi czy Rosenthal.

W wyniku rozpoczętej w zeszłym roku współpracy powstała kolekcja Renesans, która została wybrana do prestiżowej wystawy Tendenze 2016 Trends Show.

Targi Ambiente we Frankfurcie, na których zaprezentowana zostanie ta wystawa, to najważniejsze targi na świecie, jeśli chodzi o przedmioty codziennego użytku – wyjaśnia Dorota Koziara. Polskie firmy uczestniczą w niej od lat, ale Manufaktura w Bolesławcu, właśnie z kolekcją Renesans, jest pierwszą, która pojawi się na wystawie Tendenze. To dla mnie bardzo duże wyróżnienie, wielka radość i satysfakcja że w końcu Polacy zostali uznani za kształtujący światowe trendy.

Świeczniki Doroty Koziary z kolekcji Wind of Salento zamówiły na wyłączność salony Christiana Diora. Kolekcja zainspirowana jest atmosferą i kolorystyką jaką można znaleźć we Włoszech, w Apulii. Technika w jakiej jest produkowana nawiązuje do najstarszych weneckich  sposobów formowania szkła.

Dorota Koziara do tematów projektowania podchodzi szeroko, będąc projektantem zajmuje się też promocją designu, strategią rozwoju firm poprzez design oraz krytykę designu. Jej prace zostały zaprezentowane na licznych wystawach w Polsce i zagranicą między innymi w Mediolanie, Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Berlinie,Tokio i Zurychu.

Jest laureatką w międzynarodowym konkursie rzeźbiarskim „Third Millenium” we Włoszech za instalacje „12 Angeli” – obecnie w kolekcji Sculpture Park Franciacorta we Włoszech. Instalacja składa sie z 3-metrowych wiklinowych rzeźb.

W zeszłym roku w lipcu nad Bugiem, w okolicach Janowa Podlaskiego, w ramach 5. edycji Land Art Festiwal powstało kilkanaście instalacji, które połączyło hasło „rzeka”. Rzeka w sensie metaforycznym i geograficznym stała się punktem wyjścia dla artystów zaproszonych do udziału w festiwalu z całego świata. Praca Doroty Koziary pt. Dom znalazła się wśród Sztuki znad Buga.

Współpracuje z licznymi firmami polskimi i włoskimi, którym doradza w  sprawach wizerunku i designu oraz tworzy powiązania i kontakty pomiędzy Polską a Włochami. Fotel Husar, który zaprojektowała dla Noti miał swoją premierę na Salone del  Mobile w 2012 w Mediolanie. Rodzina tych mebli została wykorzystana ostatnio przez architektów w projekcie nowej części poznańskiego lotniska, co ucieszyło autorkę projektu ponieważ właśnie z takim przeznaczeniem – do miejsc publicznych, ją projektowała. Do wnętrz, w których często odczuwamy potrzebę odizolowania się i komfortowego oczekiwania np. na samolot lub prowadzenia rozmów. Fotel ma różne możliwości ustawiania i kreowania „wysp”, grup z trzema wariantami wysokości oparć. W zależności od charakteru wnętrza może mieć też różne wykończenia materiałowe i kolorystyczne według opracowanego przez moje studio katalogu. Na wystawie w Mediolanie cieszył się dużym zainteresowaniem architektów, którzy pracują nad projektami lotnisk, biurowców, hoteli i innych wnętrz.

W dorobku ma projekty scenografii do spektakli teatralnych w Mediolanie i Nowym Jorku. Jest kuratorką wielu wystaw z dziedziny sztuki i projektowania, a także autorką aranżacji wystaw, wśród najważniejszych „Fragilisme” Fondation Cartier pour l’Art Contemporaine w Paryżu, „Mendini tra le Arti” Museum Narodowe w Munster, Niemcy, Pałac Królewski w Barcelonie, „Art of Italian Design” Megaron Ateny. Jako dziennikarka współpracuje z pismami Domus, Elle Decoration, Machina Design, CQ.

Zapytana, skąd ta wszechstronność odpowiada:

Człowiek się po prostu taki rodzi czasami, że interesuje go wiele rzeczy i ma do nich talent. Ważne jeśli go dobrze rozwija. A łączenie tego wszystkiego dla mnie to sama przyjemność i ciekawe życie w którym łączy się wiele sztuk i poznaje wielu ciekawych ludzi. To też dla mnie siła napędowa do wszystkich działań, dająca mi bardziej obiektywne i szersze spojrzenie na wszystko.

Dyscyplina i dobra organizacja pracy to podstawa żeby osiągnąć  planowane rezultaty. Moim zdaniem jest tak samo ważna jak talent. Ale talent trzeba mieć także do dobrej organizacji pracy. Od początku mojej drogi zawodowej zrozumiałam że żeby coś osiągnąć, żeby spełniły się marzenia nie trzeba się bać i bez strachu po prostu  przekonywać do swoich racji  tym bardziej jeśli są one podbudowane doświadczeniem.

Nowy projekt: rodzi się z inspiracji, zamówienia, potrzeby wewnętrznej…

Dorota Koziara w 1993 roku zdobyła dyplom z Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 1994 roku stworzyła w Polsce grupę projektantów Start. Przez 10 lat współpracowała z Alessandro Mendinim i Atelier Mendini w Mediolanie. Od kilkunastu lat pracuje już samodzielnie, od 2005 główną siedzibą jej studia jest Mediolan.

W swoim dorobku ma między innymi projekty wnętrz dla przodujących w dziedzinie designu firm. Wśród najważniejszych projektów są wnętrza salonów Alessi, Swatcha, Byblos Art Hotel Villa Amista, dom Fransa Haksa w Amsterdamie, projekty dla firm Venini, Fiorucci, Hermes, Luxo, Abet Laminati, Swarowski, Bisazza, Fiat, Redd’s, Cosimo Martinelli, Comforty, Du Pont, Noti, Slamp, Kauffman.

Źródło:
www.ceramika-design.com.pl, www.msz.gov.pl, www.exspace.pl, www.noti.pl, www.otopanorama.pl,

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN