DESIGN EXTENT

Dźwięk w przestrzeni

akustyka w praktyce
SHARE
, / 1537 0

Knox Grammar SchoolRóżne badania ankietowe przeprowadzane wśród pracowników potwierdzają, że na efektywność i kreatywność pracy ma wpływ m.in. komfort dźwiękowy. Hałas jest jednym z głównych czynników utrudniających koncentrację i odpowiada za nasze zmęczenie w ciągu dnia. Dźwięki, które generują hałas to nie tylko rozmowy współpracowników, czy dzwoniące telefony, ale także odgłosy komunikacyjne dochodzące z zewnątrz, stały hałas instalacji wentylacyjnej, klimatyzacyjnej, a także generowany przez sprzęt IT.

Zastosowanie właściwych rozwiązań – wzmocnienie dźwięku w pomieszczeniach, tam gdzie jest to pożądane (recepcje, duże sale konferencyjne), ograniczanie zasięgu dźwięku np. w biurach na planie otwartym, eliminowanie pogłosu (korytarze, małe szklane wydzielone pomieszczenia na spotkania), wpłynie na większą skuteczność, poprawę komunikacji, lepsze samopoczucie i obniży stres życia biurowego.

Zastosowanie sufitów podwieszanych, okładzin sufitowych, czy sufitów wyspowych o wysokim współczynniku pochłaniania dźwięku, w połączeniu z podobnie działającymi panelami ściennymi, pozwala radykalnie zredukować poziom dźwięku. Zwiększenie prywatności rozmów zapewni zastosowanie ekranów oddzielających poszczególne stanowiska pracy, czy całe zespoły. Na efektywność zastosowanych ekranów ma wpływ chłonność akustyczna sufitu, dlatego zalecane jest łączenie ekranów z panelami sufitowymi o wysokim współczynniku pochłaniania dźwięku.
W większych salach konferencyjnych nad stanowiskiem lektora, moderatora, czy trenera można zainstalować w miejsce sufitu dźwiękochłonnego sufit odbijający dźwięk. Pozwoli to na wzmocnienie głosu tak, aby był słyszalny w tylnej strefie sali bez konieczności stosowania nagłośnienia.
W korytarzach, klatkach schodowych oprócz paneli dźwiękochłonnych proponowane jest zastosowanie wykładzin dywanowych, czy fakturowych tynków ściennych co wpłynie również na wyciszenie hałasu i pogłosu, jaki w naturalny sposób niesie tego typu przestrzeń.

Oferowane na rynku rozwiązania nie tylko pomagają w radzeniu sobie z wszechobecnym problemem hałasu, ale także mogą poprawić estetykę wnętrza. Kilka ciekawych rozwiązań jakie znalazłam w sieci nie tylko  dla przestrzeni biurowych: ekologoiczne zrobione z tykwy Mauricio Affonso, przepiękne rzeźbiarskie, tkane konstrukcje Anne Kyyrö Quinn, drewniane rozwiązania yellow acoustic, czy z wełny drewnianej baux.

Uwzględnienie nowoczesnych rozwiązań akustycznych w trakcie projektowania powierzchni biurowych to jedna z ważniejszych inwestycji w komfort pracy naszych zespołów, a jak widzimy jest w czym wybierać.

źródło:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN