DESIGN EXTENT

Emilia. Meble, muzeum, modernizm

portret legendarnego warszawskiego budynku
SHARE
, / 1082 0

EMILIA_2Pawilon Emilia znają doskonale i wielbiciele PRL-owskich komedii, i miłośnicy sztuki współczesnej, i rosnąca rzesza entuzjastów architektury modernistycznej. Oddany do użytku w 1970 roku, przez lata był najbardziej znanym stołecznym domem meblowym. Od 2012 do 2016 roku służył jako tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.


We wszystkich tych rolach sprawdził się znakomicie. Choć wydaje się niewielki, jego wnętrze zaskakuje przestronnością – i urodą surowych betonowych form. Emilia należy do najciekawszych przykładów powojennego modernizmu i jest jednym z ostatnich zachowanych warszawskich pawilonów handlowych z tego okresu. W książce przedstawiona jest jego historia i architektoniczna forma, przedstawione zostały burzliwe dzieje „muzeum w sklepie meblowym”. Historycy sztuki i konserwatorzy szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego najwybitniejsze przykłady polskiego modernizmu są dziś niszczone pod nową zabudowę i jak skutecznie chronić tę architekturę.

Tekstom towarzyszy szeroki wybór zdjęć archiwalnych oraz dokumentacja fotograficzna budynku przygotowana przez znakomitą fotografkę architektury, Maję Wirkus.

  • Tytuł: Emilia. Meble, muzeum, modernizm
  • Autor: Błażej Brzostek, Łukasz Bireta, Aleksandra Kędziorek, Cezary Lisowski, Marcel Andino Velez
  • Dyskusja: Joanna Mytkowska, prof. Waldemar Baraniewski, Tomasz Fudala, Michał Krasucki
  • Wydawnictwo: Karakter, książka wydana wspólnie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN