// // // W latach 1950-70 Franciszek Michałek tworzy malowidła ścienne, zdobiące wnętrza sanatoriów, zakładów pracy, restauracji, kawiarni czy budynków publicznych. Dziś, za sprawą marki Frezo, zapomniane i zniszczone malowidła, w postaci tapet, znów cieszą oko i zdobią" />

DESIGN EXTENT

Franciszek Michałek i jego murale ożywają na tapetach

SHARE
, / 2247 0

­

W latach 1950-70 Franciszek Michałek tworzy malowidła ścienne, zdobiące wnętrza sanatoriów, zakładów pracy, restauracji, kawiarni czy budynków publicznych. Dziś, za sprawą marki Frezo, zapomniane i zniszczone malowidła, w postaci tapet, znów cieszą oko i zdobią wnętrza.

 Tapety Frezo

Kolekcja: Zaczarowany Las

Malowidło Wiszące

1_1_Frezo_Franciszek_Michałek_DESIGNEXTENT.COM

W kręgu

­

W Lesie I

Leśni Ludzie

1_5_Frezo_Franciszek_Michałek_DESIGNEXTENT.COM

Zaczarowany Las

Pylarz Dwubarwny


Kolekcja: Abstrakcje

Nad wodą

Leniwe Popołudnie

2_2_Frezo_Franciszek_Michałek_DESIGNEXTENT.COM
Księżyc nad Bosforem

2_3_Frezo_Franciszek_Michałek_DESIGNEXTENT.COM
Fasolowe Sny

2_4_Frezo_Franciszek_Michałek_DESIGNEXTENT.COM
Spacer w Deszczu

Oaza

2_5_Frezo_Franciszek_Michałek_DESIGNEXTENT.COM

Kolekcja: Szare Miraże

Pawie Oko

3_1_Frezo_Franciszek_Michałek_DESIGNEXTENT.COM
Mania

3_2_Frezo_Franciszek_Michałek_DESIGNEXTENT.COM
Trelkowski

Wół Czterooki

Kolekcja: Panny i Nimfy

Jazzy

4_1_Frezo_Franciszek_Michałek_DESIGNEXTENT.COM
Łuczniczka


W Kąpilei

Panny na Księżycu


Nimfy Trzy


Kolekcja: Surrealismus

Krucjata

5_1_Frezo_Franciszek_Michałek_DESIGNEXTENT.COM
Pielgrzymi

5_2_Frezo_Franciszek_Michałek_DESIGNEXTENT.COM
Architektura


Puchacz


Kryształ


Copernicus II

Franciszek Michałek

Franciszek Michałek

Malarz, rysownik, projektant wnętrz, rzeźbiarz. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie studiował w latach 1946-1950 w klasie malarstwa u Tymona Niesiołowskiego, jednego z największych malarzy polskich XX wieku.

Franciszek Michałek jest autorem wielu prac z zakresu malarstwa zarówno sztalugowego, jak i ściennego oraz rysunków na papierze, kartonie, a także na celuloidzie – w oryginalnej technice opracowanej przez artystę. Ponadto twórcą mozaik, projektów wnętrz – zrealizowane to m.in.: Restauracja pod Grzybem w Ciechocinku, sanatoria w Ciechocinku, w tym Sanatorium Mleczarzy, Ośrodek Wypoczynkowy w Chłapowie, wnętrze Pałacu w Marwii, kompleksy budowlane dla Zakładów Azotowych we Włocławku, Kino w Łęczycy.

Twórczość wnętrzarska Franciszka Michałka to przemieszanie stylów i technik. Stylistyka prac zmieniała się wielokrotnie na przestrzeni trzech powojennych dekad, jednak cechą charakterystyczną niezmiennie pozostała płynna linia, żywa kolorystyka, przestylizowanie motywów roślinnych i zwierzęcych oraz wkomponowanie ich w surrealistyczne pejzaże.

Jako projektanta wnętrz pasjonowały go elementy wystroju, jak świeczniki, lampy, a także meblarstwo. Łączył w nich różnorodne materiały: ręcznie toczone elementy drewniane, często opalane i polichromowane, wełnę, metal i igielit. W podobnej technice wykonał wiele kompozycji rzeźbiarskich. Pozostawił około tysiąca niezrealizowanych przez siebie projektów rzeźb, mebli i elementów wystroju wnętrz. Jego prace znajdują się w zbiorach sztuki nowoczesnej wielu polskich muzeów oraz w zbiorach prywatnych kolekcjonerów z Niemiec, USA i Holandii.
Franciszek Michałek urodził się w 1923 roku w Ostapiu na Ukrainie, zmarł w 2006 roku w Toruniu.

Źródła:
artmichalek.eu
frezo.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN