DESIGN EXTENT

Gdańsk, wystawa Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich

Prace PPWM dedykowane są rozwijaniu idei Miasta Dialogicznego i metodologii Kodów Tożsamości Lokalnej
SHARE
, / 1479 0

SARP (2)Wczoraj miałam ogromną przyjemność uczestniczyć w otwarciu wystawy Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich ASP. Niezwykłe miejsce, siedziba SARP w Gdańsku przy Złotej Bramie, to Dwór Bractwa św. Jerzego. Budowla powstała w latach 1487-94, jako siedziba bractwa kurkowego św. Jerzego. W późniejszym okresie mieściła się tu szkoła szermiercza, a później główna wartownia miejska oraz Szkoła Sztuk Pięknych. Po wojnie dwór stał się siedzibą Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).

Wystawa prezentuje projekty powstałe w Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prowadzonej przez Jacka Dominiczaka, profesora tej uczelni. Pracownia jest częścią Katedry Poszukiwań Interdyscyplinarnych Wydziału Architektury i Wzornictwa. PPWM jest nieustannie zmieniającą się kreatywną wspólnotą — tworzą ją architekt i urbanista Jacek Dominiczak, rzeźbiarka Katarzyna Krakowiak oraz studenci studiów doktoranckich, magisterskich i licencjackich.

Prace PPWM dedykowane są rozwijaniu idei Miasta Dialogicznego i metodologii Kodów Tożsamości Lokalnej — prac rozpoczętych przez Jacka Dominiczaka na Politechnice Gdańskiej, kontynuowanej na uniwersytetach w USA, Meksyku i Portugalii i obecnie rozwijanych na ASP w Gdańsku.

Jedną z głównych cech Miasta Dialogicznego są zawarte w nazwie pracowni Wnętrza Miejskie, które budowane są poprzez świadomą relację pomiędzy wnętrzami architektonicznymi i urbanistycznymi. Wystawa pokazuje projekty wnętrz miejskich dla Młodego Miasta na terenach postoczniowych, dla Głównego i Starego Miasta, dla Osieku, Starego Przedmieścia i Przymorza.

Autorkami projektu wystawy są Justyna Piekarska i Anna Sabała.

W centralnym miejscu wystawy była spektakularna makieta Gdańska, uwagę przyciągały projekcje filmów z koncepcjami na zagospodarowanie dobrze nam znanych fragmentów miasta. Makiety przedstwiały możliwe rozwiązania dla niszczejących, niezagospodarowanych budynków z terenów stoczni, niektórych dzisiaj już nie ma – makiety są więc świadectwem historii i braku wrażliwości na historię miejsca. Wokół makiety, na stole, na plansze przelane zostały fascynujące pomysły na zagospodarowanie przestrzeni miasta.

Wyjątkowe wydarzenie w SARP-ie, które skupiło przedstawicieli Wydziału Architektury i Wzornictwa, Akademii Sztuk Pięknych, zabrakło przedstawicieli władz miasta. Projekty utalentowanych młodych osób pokazały, że można być w dialogu z miastem, stworzyć nowoczesną przestrzeń, zapewnić przyciągającą mieszkańców energię… gdyby tylko władze miast chciały wykorzystać ten talent – tego życzę studentom Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich ASP i zachęcam do odwiedzenia wystawy.

fot. Katarzyna Wielochowska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN