DESIGN EXTENT

Gdański mural dla Wyklętych

SHARE
, / 1551 0

 Trzy lata temu nowowybudowany fragment ulicy Słowackiego w Gdańsku, otrzymał nazwę: Aleja Żołnierzy Wyklętych. Był to wyraz hołdu bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy walczyli zbrojnie o niepodległość Polski oraz na wiele innych sposobów przeciwstawiali się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu. Nieco ponad miesiąc temu wzdłuż Alei powstał mural dla Wyklętych.

Na 160-metrowym murze oporowym w dolnym odcinku trasy powstał mural upamiętniający żołnierzy niezłomnych. Graffiti przedstawa żołnierzy 5. Wileńskiej Armii Krajowej z dowódcą Zygmuntem Szendzielarzem Łupaszką, dowódcami szwadronów oraz legendarną sanitariuszką Danutą Siedzikówną „Inką”.

Przedstawia wyłaniające się z żołnierskiego moro wilki, które na tle nokturnowego lasu pojawiają się wśród portretów 5 członków 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Postacie są opisane z imienia i nazwiska, pseudonimu oraz daty urodzenia i śmierci. Cały opis tekstowy zespala namalowana błyszczącym lakierem, widoczna pod światło wilcza łapa.

Namalowane postacie to: dowódca Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”, legendarna sanitariuszka Danuta Siedzikówna „Inka” oraz dowódcy szwadronów: Henryk Wieliczko „Lufa”, Feliks Selmanowicz „Zagończyk” i Zdzisław Badocha „Żelazny”.
Ciemna kolorystyka muralu nawiązuje do fragmentu wiersza Zbigniewa Herberta: „Ponieważ żyli prawem wilka / Historia o nich głucho milczy / Pozostał po nich w kopnym śniegu / Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy”.
Pragnąc podkreślić edukacyjne walory ściany przy każdej postaci pojawił się QR kod, który po zeskanowaniu linkuję użytkownika telefonu do strony internetowej z opisem każdej z postaci. Celowo nie interpretowano graficznie oraz ilustracyjnie samych postaci, żeby utrwalić w świadomości ludzi ich wygląd.

1_mural_wyklęci_Marcin_Budziński_DESIGNEZTENT.COM 2_mural_wyklęci_Marcin_Budziński_DESIGNEZTENT.COM 3_mural_wyklęci_Marcin_Budziński_DESIGNEZTENT.COM 4_mural_wyklęci_Marcin_Budziński_DESIGNEZTENT.COM 5_mural_wyklęci_Marcin_Budziński_DESIGNEZTENT.COM 6_mural_wyklęci_Marcin_Budziński_DESIGNEZTENT.COM 7_mural_wyklęci_Marcin_Budziński_DESIGNEZTENT.COM 8_mural_wyklęci_Marcin_Budziński_DESIGNEZTENT.COM 9_mural_wyklęci_Marcin_Budziński_DESIGNEZTENT.COM 10_mural_wyklęci_Marcin_Budziński_DESIGNEZTENT.COM 11_mural_wyklęci_Marcin_Budziński_DESIGNEZTENT.COM 22_1_mural_wyklęci_Marcin_Budziński_DESIGNEZTENT.COM

W malowaniu udział wzięli:
Marcin Budziński
Sebastian Kupczyk
Łukasz Szpak
Dawid Osiński
Wojciech Woźniak – odpowiedzialny za portrety

22_2_mural_wyklęci_Marcin_Budziński_DESIGNEZTENT.COM 22_4_mural_wyklęci_Marcin_Budziński_DESIGNEZTENT.COM

Marcin Budziński

Marcin Budziński

Marcin Budziński jest absolwentem gdańskiej ASP, na co dzień zajmuje się grafiką użytkową w studiu Wakeuptime. Mural na budynku przy Alei Żołnierzy Wyklętych nie będzie jego pierwszym. Ostatnim głośnym przedsięwzięciem gdańskiego artysty był mural na Przymorzu, który przedstawia oryginalny znaczek pocztowy, wydany na 19. rocznicę obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Jego murale zdobią także ściany innych polskich miast, m.in. Wrocławia i Łodzi.

Źródła:
facebook.com/Wakeuptime
radiogdansk.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN