DESIGN EXTENT

Gdyńska Szkoła Filmowa w Gdyni

najlepsza przestrzeń publiczna 2015 roku
SHARE
, / 1704 0

gcf-14Gdyńska Szkoła Filmowa zwyciężyła w pomorskim konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną. Projekt doceniono za różnorodność funkcji, powściągliwe formy, integrację różnych środowisk.

W piątek, 4 listopada 2016 r. wicemarszałek Paweł Orłowski wręczył nagrody laureatom konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Pomorskiego 2016. Tegorocznym zwycięzcą zostało miasto Gdynia za projekt: „Gdyńska Szkoła Filmowa z parkingiem podziemnym pod placem Grunwaldzkim i zagospodarowanie placu Grunwaldzkiego wraz z budową kolejki torowej z placu Grunwaldzkiego na Kamienną Górę”.

Do konkursu zgłoszone zostały przedsięwzięcia polegające na rewaloryzacji lub utworzeniu nowych wartości przestrzeni publicznej ukończone pomiędzy 1 stycznia 2014 r. a 31 grudnia 2015 r. Była to już jedenasta edycja konkursu ogłoszonego przez Zarząd Województwa Pomorskiego. Jego celem jest promocja dobrych wzorców zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz uhonorowanie gmin, na terenie których tworzone są wysokiej jakości miejsca wspólne. Nagroda główna i wyróżnienia mają charakter honorowy i przyznawane są gminom rozumianym jako społeczność mieszkańców.

Stan przestrzeni publicznej wpływa na konkurencyjność, komfort życia, atrakcyjność turystyczną i wizerunek poszczególnych miejscowości, a przez to i całego województwa. Mam nadzieję, że dobre praktyki nagrodzonych w konkursie gmin i miast staną się inspiracją dla innych pomorskich samorządów, dzięki czemu nasze województwo kojarzyć się będzie z przyjaznymi i atrakcyjnymi miejscami wspólnymi. – uważa wicemarszałek Paweł Orłowski.

Centralne położenie i bezpośredni związek z obiektami kultury nadaje temu miejscu szczególny symboliczno-kulturowy charakter, podnoszący rangę miasta i jego pozycję na mapie kraju. Na uwagę zasługuje atrakcyjne rozwiązanie zagospodarowania przestrzeni śródmiejskiej, integrującej przedstawicieli różnych środowisk i grup wiekowych.

Główną nagrodę przyznano ze względu na realizację ważnego celu społecznego o skali ponadregionalnej. Kapituła konkursu doceniła ten projekt za „przemyślaną organizację kluczowej dla Gdyni przestrzeni publicznej, wyróżniającej się nietypowym programem, przy jednoczesnym zastosowaniu powściągliwych form. Za projekt przyznano główną nagrodę ze względu na realizację ważnego celu społecznego o skali ponadregionalnej”. Uznano, że inwestycja ta podnosi rangę miasta, integruje różne środowiska, łączy funkcje kulturowe, rekreacyjne, turystyczne i transportowe, a architektura wpisuje się w tradycję miejsca.

Komisja doceniła również kompleksowość i wielofunkcyjność projektu, pozwalającego na wprowadzenie innowacyjnego powiązania funkcji kulturowych, rekreacyjnych, turystycznych i transportowych. Zastosowane nowoczesne formy wyrazu architektonicznego są na najwyższym poziomie twórczym, a autorzy zadbali, by projekt wpisywał się w tradycję miejsca i stanowił konsekwentną kontynuację polityki miejskiej w zakresie rewitalizacji przestrzeni publicznych oraz budowania ich spójnego systemu.

Siedziba Gdyńskiej Szkoły Filmowej, parking pod Placem Grunwaldzkim powstałą w 2015 roku. Zagospodarowano również plac oraz uruchomiono kolejkę torową, dzięki której można szybko wjechać na Kamienną Górę i cieszyć się panoramą Gdyni – ze stoczniowymi dźwigami, Sea Towers i widokiem na zatokę. W Gdyńskim Centrum Filmowym znajduje się moje ulubione trójmiejskie Kino Studyjne, z trzema salami kinowymi, których nazwy nawiązują do gdyńskich kin, które zniknęły z przestrzeni publicznej miasta, kawiarnia, restauracja, księgarnia i galeria, która w mojej ocenie ma duży potencjał, ale wymaga jeszcze dużej pracy aby stałą się kultowym miejscem dla współczesnej sztuki i designu.

Za projekt architektoniczny odpowiada gdyńskie biuro Arch-Deco.

źródło: pomorskie.eu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN