DESIGN EXTENT

Gdyński modernizm: zespół miejskich hal targowych

SHARE
, / 1386 0
Gdyński modernizm: zespół miejskich hal targowych

Gdynia to unikalny miejski zespół zabudowy modernistycznej. Miasto budowane od podstaw było polem do popisu dla młodych polskich architektów, urbanistów, dekoratorów i projektantów wnętrz. Zespół miejskich hal targowych jest jednym z najbardziej interesujących obiektów z tej epoki. Stanowi bowiem prawdziwą perłę nie tylko gdyńskiej, ale i polskiej architektury modernizmu międzywojennego.Miejskie Hale Targowe w Gdyni zostały wzniesione w latach 1935-1938 wg projektu duetu architektów Jerzego Müllera oraz Stefana Reychmana. Obiekt już w momencie budowy uznano za dzieło wybitne. Rozpisywano się o koncepcji architektonicznej, zaawansowanej technologicznie konstrukcji oraz stronie funkcjonalnej rozwiązań. Otwarcie zespołu hal targowych było szeroko opisywanym i komentowanych wydarzeniem  w prasie ogólnopolskiej.

Na kompleks hal targowych, układających się w kształt litery „L”, składają się # budynki. Najbardziej charakterystyczna hala owocowo-warzywna, prostopadle z nią połączona wyraźnie niższa hala mięsna oraz osobna, trzecia hala rybna.

Wyróżniającą się cechą zespołu hal targowych, jest oryginalna bryła hali głównej, nazywanej także halą łukową, ze względu na jej paraboliczny dacoraz przeszklone szczytowe ściany. Konstrukcja nośna hali głównej, składa się z dziewięciu stalowych wiązarów o wysokości 18 m i rozpiętości 35 m. Śmiałym i efektownym rozwiązaniem są rozmieszczone pomiędzy stalowymi filarami, okna dachowe, dopasowane kształtem do parabolicznej konstrukcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wnętrze hali wypełnia silne, naturalne światło dzienne. Imponująca kubatura hali, w połączeniu z naturalną wentylacją systemu uchylanych okien oraz szerokimi pasażami komunikacyjnymi, decydowały o jej wysokich walorach użytkowych, zarówno dla sprzedawców, jak i klientów.

Nowoczesne chłodnie dla nabiału, mięsa i ryb, umieszczono w części podziemnej, skomunikowanej windami towarowymi z poziomem handlowym. Kształt zewnętrzny zespołu hal tworzył naturalną przestrzeń dla tradycyjnego bazaru, w tym sprzedaży kwiatów czy produktów rolnych prosto od ich producentów w czasie dni targowych. Warto zauważyć także przemyślane detale w rozwiązaniach małej architektury oraz wykończenia hal. Stelaże na rowery po obu stronach hal (!), przystanek linii autobusowych od obecnej ulicy 3 Maja, modernistyczny zegar i szyld z nazwą na ścianie szczytowej. Zespół hal był także znakomicie zaplanowany ze względów urbanistycznych. Położenie na styku miasta z portem, w niewielkiej odległości od dworca kolejowego PKP, banku (Państwowy Bank Rolny), Sądu Rejonowego, a także pomiędzy ważnymi arteriami drogowymi, gwarantowało efektywne rozwiązanie komunikacyjne.

Architekci gdyńscy zrealizowali odważny, nowoczesny projekt, w efekcie powstał obiekt nieomal genialny, który śmiało mógł konkurować z najlepszymi podobnymi rozwiązaniami w Europie i na świecie w drugiej połowie lat 30. Hale wytrzymały także próbę czasu i chociaż w obecnej koncepcji funkcjonalnej dokonano wielu, nie zawsze udanych ingerencji, to jego walory merkantylne oraz jako miejsca ważnego społecznie, pozostają wciąż istotne dla miasta i jego mieszkańców.

Zespół miejskich hal targowych w fotografii:

Źródła:
modernizmgdyni.pl
haletargowegdynia.pl

Zdjęcia:
P. Kozłowski i Zbiory Muzeum Miasta Gdynia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN