DESIGN EXTENT

Hamakownia w centrum Gdyni – głosujemy!

inspiracja z Kopenhagi
SHARE
, / 1136 0
fot. Jair Straschnow

fot. Jair Straschnow

Jak przekonać do zastąpienia niewygodnych, nieestetycznych ławek dobrym pomysłem i estetycznym meblem miejskim? Niektóre miasta, takie jak Kopenhaga, Nowy Jork, czy Stambuł potrafią łamać stereotypy i proponują swoim mieszkańcom świetne rozwiązania. Czy Gdynia przyłączy do tego grona i zagłosuje na wygodną hamakownię w centrum miasta?

Zaproponowane rozwiązanie w Kopenhadze oferuje, dwa a nawet trzy w jednym – huśtawka, miejsce do siedzenia  i wygodny hamak, w który można zanurzyć się i odpłynąć we własnych myślach. Jest to przykład mebli ulicznych, które zabierają nas na chwilę w świat dzieciństwa.  Zabawa jest za darmo, zabawa daje wolność, wpływa na nasze dobre samopoczucie, więc dlaczego ma być tylko dla dzieci – te pytania zadali sobie projektanci Jair Straschnow i Gitte Nygard. Zastanawiali się dlaczego wszystkie obiekty dedykowane do zabawy w przestrzeni miejskiej skierowane są do dzieci, dlaczego najczęściej spotykanym meblem w w przestrzeni miejskiej jest niewygodna ławka? Efektem tej burzy myśli został OFF-GROUND. Projektanci wykorzystali do produkcji stalowe rury i węże pożarnicze z odzysku. Tak powstała kapitalna alternatywa dla klasycznych siedzisk w przestrzeni miejskiej.  Autorzy ostrzegają o efekcie ubocznym swojego rozwiązania – kołysanie usypia.

Lokalizacja off-ground: DAC (danish architecture center), Copenhagen. Carlsberg-byen, Copenhagen. Art School Holbæk. Pllek, Amsterdam.

Podobne projekty można spotkać w Nowym Jorku, Los Angeles, Stambule, czy Gdynia przyłączy do tego grona i zaproponuje swoim mieszkańcom i turystom hamakownię? O tym przekonamy się już wkrótce… Pan Krzysztof Berendt w ramach budżetu obywatelskiego Gdynia 2016 zaproponował właśnie takie rozwiązanie dla Śródmieścia Gdyni. Sugeruje umieścić hamakownię na Skwerze Kościuszki, my znaleźlibyśmy jeszcze kilka propozycji lokalizacji. Głosowanie na zakwalifikowane projekty odbędzie się już we wrześniu za pośrednictwem strony internetowej www.bo.gdynia.pl.  Designextent z pewnością poprze tą inicjatywę.

Źródło:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN