DESIGN EXTENT

Henrik Thor-Larsen i Ovalia Egg

SHARE
, / 2705 0

Henrik Thor-Larsen i Ovalia Egg_5Krzesło Ovalia Egg po raz pierwszy zostało zaprezentowane na Scandinavian Furniture Fair w roku 1968 i okazało się niebywałym sukcesem komercyjnym. Było dostępne w sprzedaży przez 10 lat do roku 1978, praktycznie na całym świecie. W roku 2008 wznowiono produkcję Ovalii, w zasadzie bez żadnych istotnych zmian w projekcie. Krzesło, które dotychczas dawało możliwość wyłączenia się z otoczenia, aby w ciszy np. poczytać książkę, w nowej wersji zyskało dodatkową funkcję przez wbudowanie głośników JBL. Mimo zabójczej ceny – ok. 8000$ chętnych nie zabrakło, gdyż dostępnych było tylko 700 egzemplarzy.  Oryginalne Ovalie w bardzo dobrym stanie z lat 60 i 70 na aukcjach osiągają ceny ponad 3000 EUR.

Międzynarodową sławę przyniósł Ovalii udział w licznych filmach jako element scenografii:
w Uczniowskiej balandze (1993), Bezsenności w Seatle (1993) oraz z amerykańskim serialu telewizyjnym Mork i Mindy (1978 -1982). Ale największe zainteresowanie OVALIA EGG wzbudziła po premierze filmów Man in Black 1 & 2, gdy na plakatach promujących film głowni bohaterowie filmu Will Smith i Tommy Lee Jones zasiedli w biało-czarnych krzesłach.

Henrik Thor-Larsen i Ovalia Egg_6 Henrik Thor-Larsen i Ovalia Egg_2

Henrik Thor-Larsen i Ovalia Egg_9

OVALIA EGG
Henrik Thor-Larsen i Ovalia Egg_8WYMIARY: wysokość 130 cm; szerokość 90cm.
MATERIAŁ: Skorupa z poliestru wzmocnionego włóknami szklanymi, w kolorze białym z połyskiem; egzemplarze z lat 60  i 70 były dostępne w różnych kolorach
TKANINA: wełna i nylon
KOLORY: ponad 20 różnych kolorów
STOPA: z możliwością demontażu, obrotowa, malowana lub z polerowanego aluminium.

HENRIK THOR-LARSEN

Henrik Thor-Larsen i Ovalia Egg_7 Henrik Thor-Larsen i Ovalia Egg_4

Henrik Thor-Larsen i Ovalia Egg_3

 

 

 

 

 

 

 

Designer i wynalazca. Urodzony w Roskilde w Danii w roku 1932 roku. W latach 50 praktykował jako grafik w Danii, następnie pracował w Szwajcarii i Norwegii. Wprawdzie Henrik Thor – Larsen najbardziej jest znany z projektu Ovalia, ale zajmował się również projektami nadwozia sportowych i wyścigowych samochodów Porsche. Inny producent Saab w poprosił go o zaprojektowanie siedzeń do nowego modelu Sonett. W ostatnich latach Henrik Thor – Larsen projektuje rozwiązania industrialne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN