DESIGN EXTENT

House D czyli jak zagospodarować mała działkę

SHARE
, / 1107 0
House D czyli jak zagospodarować mała działkę

Na terenach już zabudowanych domami jednorodzonymi, otoczonymi dużymi ogrodami, istnieje możliwość wyłączenia odrębnej działki, oczywiście jeśli pozwala na to lokalne prawo budowlane. Z takiej okazji skorzystali właściciele nieruchomości House D, znajdującej się na peryferiach Wiednia. Korzystne regulacje prawne pozwoliły na wyodrębnienie z dużej działki jednej czwartej jej powierzchni, co dało 443 m2 pod zabudowę nowego domu.

I tak powstał House D, który praktycznie jest niewidoczny dla jadących lokalnymi uliczkami. Ze względu na sytuację wód gruntowych i lekkie osiadanie gruntu do poziomu ulicy projektanci z Caramel Architekten uznali, iż nieruchomość należy usadowić jak najwyżej na działce.

Życie rodzinne zostało zorganizowane na 3 kondygnacjach: na parterze, gdzie umiejscowiono pokój dzienny oraz kuchnię, pierwszym piętrze z trzema sypialniami i łazienką oraz drugim piętrze z pokojem o różnorakich funkcjach z przepięknym widokiem na otaczające sąsiedztwo.

Bryłę budynku tworzą 3 różne prostopadłościany, które zostały umieszczone jeden na drugim, odzwierciedlają różne strefy życia rodziny. W pierwszej z nich projektanci wstawili bardzo duże okna – od podłogi do sufitu, aby wprowadzić do budynku zewnętrzną przestrzeń. W kontraście do parteru pozostaje bryła piętra, która przypomina pudełko unoszące się nad salonem. Pokój multifunkcyjny znajdujący się na ostatnim piętrze jest niewidoczny z ogrodu, przez lekkie cofnięcie bryły tworzącej poddasze.

Konstrukcja elementu na parterze wykonana jest z betonu lub betonu elewacyjnego oraz konstrukcji drewnianych na pierwszym i drugim piętrze. Ułożone w pionie listwy fasadowe wykonano z szarego drewna jodłowego, które zostało wcześniej zaimpregnowane. Taki projekt fasady zintegrował 3 elementy bryły budynku, a dodatkowo stanowi naturalny filtr przeciwsłoneczny i gwarantuje mieszkańcom prywatność.

Projekt House D: 1_house-d-caramel-architekten-designextent2_house-d-caramel-architekten-designextent 3_house-d-caramel-architekten-designextent 4_house-d-caramel-architekten-designextent 5_house-d-caramel-architekten-designextent 6_house-d-caramel-architekten-designextent 7_house-d-caramel-architekten-designextent 8_house-d-caramel-architekten-designextent 9_house-d-caramel-architekten-designextent 10_house-d-caramel-architekten-designextent 11_house-d-caramel-architekten-designextent   14_house-d-caramel-architekten-designextent12_house-d-caramel-architekten-designextent 13_house-d-caramel-architekten-designextent15_house-d-caramel-architekten-designextent

Informacje:

Architekt: Günter Litzlbauer / Caramel Architekten
Nazwa Projektu: Small Room / Small Green
Lokalizacja: Okolice Wiednia, Austria
Realizacja: 2016
Powierzchnia działki: 433 m2
Powierzchnia domu: 189 m2
Powierzchnia dodatkowa: 27 m2
Struktura: beton i drewno
Strop: wentylowany dach
Fasady / Elewacje: pionowe listwy z drewna jodłowego
Sufit / Ściany wewnętrzne: beton i tynk
Podłoga: polerowany beton, dąb, piaskowiec
Zdjęcia: Christian Sperr

 

Źródło:
caramel.at

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN