DESIGN EXTENT

Iloczyny – meble miejskie w Gdyni

SHARE
, / 1049 0

W trakcie Gdynia Design Days 2016 na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego stanęła nowa instalacja miejska. „Iloczyny“ Izabeli Bołoz to trzeci, po „Zielonych Pagórkach“ i „Długim Pikniku“, punkt na trasie gdyńskiego szlaku rekreacyjnego Trawa do Rzeczy.

Projekt Iloczyny

Oficjalne otwarcie „Iloczynów“ odbyło się 30 lipca podczas pikniku Trawa do Rzeczy, któremu towarzyszyły warsztaty i zajęcia z jogi. Barwna instalacja wpisała się w nadmorski krajobraz, stając się strefą wypoczynku i rozrywki. Modułowa konstrukcja pobudza dziecięcą wyobraźnię i zaprasza do spontanicznej zabawy, podczas gdy spragnionym wytchnienia służy jako tradycyjny mebel miejski. Prototyp „Iloczynów“ powstał na potrzeby festiwalu Gdynia Design Days 2014, którego hasłem było „MIASTO+“. Izabela Bołoz wyjaśnia, w jaki sposób tożsamość miejsca wpłynęła na jej projekt:

Zainspirowała mnie modernistyczna architektura miasta, bardzo charakterystyczna dla Gdyni. Istotnymi cechami tej architektury, pozbawionej jakichkolwiek ornamentów, są forma i geometria. Architekci często w niespodziewany sposób łączyli ze sobą bryły, jednocześnie zachowując lekkość budynków. W swoim projekcie chciałam uwydatnić zjawisko przenikania się brył, gry z geometrią.

„Iloczyny“, tworząc nową przestrzeń, sprzyjają swobodnej integracji, o czym świadczy pozytywny odbiór projektu, który prezentowany był na międzynarodowych imprezach np. podczas Milan Design Week 2015.

1_Iloczyny_Izabela Bołoz_DESIGNEXTENT.COM 2_Iloczyny_Izabela Bołoz_DESIGNEXTENT.COM 3_Iloczyny_Izabela Bołoz_DESIGNEXTENT.COM 4_Iloczyny_Izabela Bołoz_DESIGNEXTENT.COM 5_Iloczyny_Izabela Bołoz_DESIGNEXTENT.COM 6_Iloczyny_Izabela Bołoz_DESIGNEXTENT.COM 7_Iloczyny_Izabela Bołoz_DESIGNEXTENT.COM 8_Iloczyny_Izabela Bołoz_DESIGNEXTENT.COM

 

Izabela Bołoz

9_Iloczyny_Izabela Bołoz_DESIGNEXTENT.COMPrace Izabeli Bołoz funkcjonują na pograniczu designu, architektury i sztuki. Większość z nich są to instalacje miejskie, które oprócz funkcji czysto użytkowej mają intrygować, bawić, zadziwiać odbiorców. Poetyckie i subtelne podejście łączy się w nich z mądrością i poczuciem humoru. Bołoz zaskakuje niecodziennym spojrzeniem na to, co nas otacza, wykorzystując w swych działaniach czas i przestrzeń, ruch i statyczność mieszkańców miasta.

Izabela Bołoz jest polską projektantką. Studiowała nauki społeczne na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Zuryskim w Szwajcarii. Studiowała także wzornictwo na Kingston University London, a następnie uzyskała dyplom Design Academy Eindhoven. W 2011 roku założyła w Holandii swoje studio projektowe. Do jej klientów zaliczają się instytucje kultury, samorządy lokalne i firmy międzynarodowe. Jej prace są równie różnorodne, jak jej wykształcenie, są to instalacje w przestrzeni publicznej, funkcjonalne przedmioty oraz wystawy. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven; w Polsce wykładała m.in. w School of Form w Poznaniu.

Źródła:
www.centrumdesignu.gdynia.pl
www.izabelaboloz.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN