DESIGN EXTENT

Irrational Times – Gdynia Design Days 2016

SHARE
, / 1004 0

Irrational Times to polsko-szwedzka wystawa współczesnego designu, inspirowanego wzajemnymi wpływami kultury słowiańskiej i skandynawskiej na przestrzeni wieków.

Irrational Times

Skąd pomysł na taką współpracę, co stoi u jej podstawy? Wzajemne inspiracje pojawiają się m.in. w mitach i legendach czy rozwiązaniach technicznych, które można obserwować w zachowanych elementach kultury materialnej. Od prawieków nasi przodkowie, zamieszkujący tereny obecnej Polski i Szwecji, prowadzili wymiany handlowe, dzięki czemu wpływali na siebie wzajemnie w sferze kultury. Można dzięki temu wskazać na wspólne motywy w folklorze, podobne, a wręcz takie same sposoby produkcji wykorzystywane w przedmiotach codziennego użytku lub motywów zdobniczych. Efektem współpracy Kosmos Project i Petry Lilji są obiekty łączące dawne techniki rzemieślnicze – tkactwo, snycerkę, słomkarstwo, naturalne barwienie z nowoczesnymi technikami używanymi w designie, takich jak np. druk 3D.

3_1_GDD2016_Irrational Times_DESIGNEXTENT.COM 3_2_GDD2016_Irrational Times_DESIGNEXTENT.COM 3_3_GDD2016_Irrational Times_DESIGNEXTENT.COM 3_4_GDD2016_Irrational Times_DESIGNEXTENT.COM 3_5_GDD2016_Irrational Times_DESIGNEXTENT.COM

Petra Lilja

Projektantka, wykładowczyni i kuratorka. Prowadzi w Malmo autorską galerię designu. Studiowała architekturę wnętrz oraz projektowanie produktu na The Royal Danish Academy of Fine Arts, School of Design in Copenhagen, Lund University (Szwecja) oraz Pratt Institute (Nowy Jork). Wykłada projektowanie na Linnaeus University. W swojej pracy często wykorzystuje elementy tworzone przez lokalnych rzemieślników w  tradycyjnych technikach. Duża część jej prac powstaje jako edycje limitowane tworzone własnoręcznie przez projektantkę. Wierzy w krzyżowanie dziedzin wiedzy, przez co prymitywna technologia może przekształcić się w zaawansowaną i odwrotnie.

Kosmos Project

Kosmos Project to studio projektowe tworzone w Warszawie przez Ewę Bochen i Macieja Jelskiego. Projektanci studiowali na Warszawskiej ASP, Politechnico di Milano i Stuttgart State Academy of Art and Design. Doświadczenie zawodowe zdobywali w studiach Denisa Santachiary i Alesssandro Mendiniego w Mediolanie. Maciej jest obecnie wykładowcą na Warszawskiej ASP. Inspiracją grupy jest relacja pomiędzy cywilizacją, a dziką naturą. W swoich pracach łączą tradycyjne techniki rzemieślnicze z technologiami cyfrowymi. Prace Kosmos Project pokazywane były miedzy innymi na wystawach w Londynie, Mediolanie i Sztokholmie.

Źródła: www.gdyniadesigndays.eu
Zdjęcia: Bogna Bednarska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN