DESIGN EXTENT

Japońskie pokrywy studzienek kanalizacyjnych

SHARE
, / 1673 0
Japońskie pokrywy studzienek kanalizacyjnych

 

Japonia słynie z  wyjątkowych dzieł sztuki. Jednak tym razem nie chodzi o niesamowitą Kusama Yayoi lub inne dzieła znajdujące się w słynnych muzeach lub galeriach. A o sztukę dosłownie leżącą na ulicy, czyli pokrywy studzienek kanalizacyjnych. W dowolnym miejscu w Japonii można znaleźć stylizowane pokrywy włazów, które nawiązują do lokalnej kultury.

Pierwsze „artystyczne” pokrywy pojawiły się na ulicach Japonii w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.  Ówczesny minister infrastruktury zezwolił władzom lokalnym na zaprojektowanie własnych pokryw studzienek mając nadzieję, że w ten sposób spopularyzuje wśród podatników ideę budowy infrastruktury ściekowej.

Dzięki kilku konkursom na najlepszy projekt i dobremu PR-owi w Japonii rozpoczęło się wyłazowe szaleństwo. Gminy zaczęły konkurować ze sobą o najlepsze projekty pokryw. Według Japan Society of Manhole Covers (tak, istnieje taka organizacja :)) do dnia dzisiejszego powstało ponad 6000 artystycznych włazów w całej Japonii.

Pokrywy studzienek kanalizacyjnych, których projekty są ustalane z udziałem lokalnych społeczności, często zawierają symbole specyficzne dla danego obszaru lub miasta. Czasami przedstawiają lokalne maskotki. Ich popularność jest na tyle duża, że w ostatnich czasach rozwinął się nowy rodzaj turystyki, którego celem jest osobiste odwiedzenie i sfotografowanie wszystkich 6000 różnych projektów.

pokrywy studzienek kanalizacyjnych na kartach

Od ubiegłego roku japońskie Ministerstwo Infrastruktury wraz z przedstawicielami władz lokalnych prowadzi projekt, który ma na celu popularyzację branży kanalizacyjnej w tym kraju. Wykorzystując kapitał jakim jest kolekcja ponad 6000 wyjątkowych pokryw studzienek kanalizacyjnych, władze wpadły na pomysł wydania kolekcji kart ze zdjęciami pokryw.  Na awersie każdej karty znajduje się zdjęcie pokrywy, rewers zawiera informacje wyjaśniające oraz dokładne współrzędne geograficzne, gdzie położona jest studzienka z wyjątkową pokrywą.

Kilka tysięcy zdjęć pokryw można zobaczyć dzięki uprzejmości fotografa S. Mority, który od kilu lat podróżuje po Japonii w poszukiwaniu tych wyjątkowych dzieł sztuki.

Źródło:
tokyoweekender.com

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN