DESIGN EXTENT

Józef Chierowski

wybitny polski projektant wnętrz i mebli
SHARE
, / 2782 0

jozef_chierowskiJózef Marian Chierowski (ur. 1927 -zm.2007) – projektant wnętrz i mebli oraz pianin dla Wytwórni Instumentów Muzycznych w Kaliszu i Legnicy.

W 1952 roku uzyskał dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz PWSSP we Wroclawiu , obecnie Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Później związał się z tym wydziałem, zostając w 1976 r. kierownikiem Katedry Wzornictwa. Prowadził tam również jedną z pracowni dyplomujących. Funkcję kierownika katedry sprawował prawie do końca 1980 roku, po czym powrócił do Katedry Architektury Wnętrz i zaczął wraz z Piotrem Karpińskim prowadzić Pracownię Projektowania Mebla. Poza wymienionymi pracowniami prowadził na ASP zajęcia z projektowania sprzętu i detalu.

366 Concept to marka, która wskrzesza polski design, rozpoczęła od legendarnego fotela Model 366 projektu Józefa Chierowskiego z 1962 roku. Produkcja została wznowiona w 2014 roku na wyłącznej licencji do praw autorskich.

Był silnie związany z Świebodzicką Fabryką Mebli w Świebodzicach. 1962 roku zaprojektował fotel „366”, masowo produkowany w okresie PRL-u. Ponadto, działając między innymi we wrocławskim Miastoprojekcie, zaprojektował wnętrza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu i w Kaliszu, wnętrza ZETO we Wrocławiu (zespołowo), wnętrza Kliniki Chirurgii Urazowej Akademii Medycznej we Wrocławiu, wnętrza Dolnośląskiego Centrum Diagnostyki Medycznej „Dolmed” (1977, projekt zespołowy) oraz liczne meble, za które uzyskał m.in. nagrodę Rady Wzornictwa (1960) oraz nagrodę Miastoprojektu (1974).

źródło: www.366concept.com

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN