DESIGN EXTENT

Kaos Temple – 100-letni kościół świątynią skaterów

udana transformacja
SHARE
, / 1170 0

Kościół Santa Barbara w Llanera w Hiszpanii został zamieniony w Świątynię Kaos (Kaos Temple).
Kiedy opuszczony kościół zostaje przejęty przez skaterów to można spodziewać się radykalnej transformacji. Kościół Santa Barbara został zbudowany w 1912 roku przez miejscowego architekta Manuel del Busto, ale kilka lat później został opuszczony. Niedawno został odkryty przez grupę skaterów, którzy od razu dostrzegli potencjał dla świątyni i ich pasji.

Szybko zawiązał się kolektyw „brygada kościelna”, której zadaniem był nadzór nad remontem kościoła Santa Barbara. W miejsce ławek, w nawach kościoła zbudowano ogromne rampy z podjazdami dochodzącymi aż do stuletnich okien hiszpańskiego kościoła.

Obecnie to Świątynia Kaos lub La Iglesia Skate. Środki na realizację projektu były zbierane na zasadzie crowdsourcingu – finansowania społecznego. Kluczowe dla kampanii okazało się zaangażowanie Red Bulla oraz hiszpańskiego artysty Okuda San Miguel, znanego z kolorowej, gemotrycznej, sztuki ulicznej. Prace Okuda są inspirowane Hieronimem Boschem, surrealistami, Takashim Murakamim oraz tradycyjną sztuką Meksyku i Afryki. Artysta sam zgłosił się do kolektywu ze swoim pomysłem, gdy zobaczył ludzi jeżdżących na deskach w kościele.

W grudniu 2015 roku jego śmiałe murale ozdobiły ściany świątyni. Prace przedstawiają ludzi, zwierzęta, czaszki – to grafika, która równie dobrze sprawdziłaby się na T-shirtach skaterów lub ich deskorolkach. San Miguel opisuje kościół jako jego własną interpretację „Kaplicy Sykstyńskiej”, w której wyznawcy unosząc głowę do góry, zamiast biblijnych scen ujrzą sceny z życia pop artu i reklamy.

Llanera leży na północy Hiszpanii, w regionie, który słynie z tego, że pada tam przez 200 dni w roku. Dlatego stworzenie tam zadaszonego skate parku wydaje się szczególnie trafionym pomysłem. Ludzie pełni pasji, szalejący na deskach we wnętrzu stuletniej świątyni wypełnionej współczesnymi malowidłami tworzą razem niesamowity efekt i klimat.

Choć budynek chyba nigdy nie był przeznaczony do funkcji skate parku, to znakomicie przyjął się w środowisku skaterów i jest niezwykłym przykładem na zmianę funkcji, bez konieczności ingerencji w architekturę.

W mojej ocenie świetny przykład na adaptację miejsca i przywrócenie go do życia. Scenariusz kulturowej transformacji. Świątynia sztuki ulicznej.

źródło:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN