DESIGN EXTENT

Kolorowe wstążki, Łódź

SHARE
, / 1799 0

Wielkoformatowe instalacje artystyczne, a w istocie dzieła sztuki w przestrzeni publicznej są przejawem nietypowych aranżacji wolnej przestrzeni miast europejskich. W sierpniu br.  mieszkańcom Łodzi została „oddana” artystyczna instalacja Kolorowe wstążki, zrealizowana z inicjatywy Fundacji Urban Forms. Jej autorem jest Jerzy Janiszewski, twórca min. logotypu „Solidarności”, Sejmu czy Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

Kolorowa instalacja artystyczna

Wielkoformatowe dzieła Janiszewskiego w wolnej przestrzeni miast to estetyka radości wciąż rzadko spotykana w naszym kraju. Artysta na zaproszenie Fundacji gościł dwukrotnie w Łodzi, poznając miasto, jego specyfikę i pracując nad koncepcją z projektantami z Biura Projektów AGG Architekci Grupa Grabowski oraz realizatorami z firmy Cayenne Visual Communication. W wyniku tych wizyt powstał projekt artystycznej Instalacji, która składa się z czterech wież stalowych. Między nimi rozpięta jest sieć, do której z kolei zostały zamocowane tysiące różnobarwnych wstążek. Energetyzująca, szeleszcząca i mieniąca się kolorami instalacja będzie służyć łodzianom i przyjezdnym do końca października 2016 i może stać się tłem dla wielu artystycznych eventów, inicjatyw, wystaw.

1_kolorowe_wstażki_jerzy_janiszewski_DESIGNEXTENT 5_kolorowe_wstażki_jerzy_janiszewski_DESIGNEXTENT2_kolorowe_wstażki_jerzy_janiszewski_DESIGNEXTENT 3_kolorowe_wstażki_jerzy_janiszewski_DESIGNEXTENT 4_kolorowe_wstażki_jerzy_janiszewski_DESIGNEXTENT  6_kolorowe_wstażki_jerzy_janiszewski_DESIGNEXTENT 7_kolorowe_wstażki_jerzy_janiszewski_DESIGNEXTENT 8_kolorowe_wstażki_jerzy_janiszewski_DESIGNEXTENT 9_kolorowe_wstażki_jerzy_janiszewski_DESIGNEXTENT 10_kolorowe_wstażki_jerzy_janiszewski_DESIGNEXTENT 11_kolorowe_wstażki_jerzy_janiszewski_DESIGNEXTENT 12_kolorowe_wstażki_jerzy_janiszewski_DESIGNEXTENT

Pozyskany na nowo poprzez niecodzienną współczesną aranżację Stary Rynek będzie służyć integracji społecznej w sferze sztuki, otworzy się na użytkowników. Zaletą ekspozycji jest jej nieograniczona dostępność. Nie sposób nie zatrzymać się, nie przyjrzeć się. Służy to kształtowaniu świadomości i estetycznej wiedzy niemal każdego przechodnia. Instalacja jest ogromnym przedsięwzięciem, nie tylko artystycznym, ale też konstrukcyjnym i logistycznym. W jej powstanie ogromny wkład wniosło Biuro Projektów AGG Architekci Grupa Grabowski i realizator konstrukcji, firma Cayenne Visual Communication. Trzeba zwrócić uwagę, że ogromne, a jednocześnie ażurowe stalowe maszty konstrukcji są nie tylko elementem nośnym dachu ze wstążek, ale stanowią same w sobie piękną, przestrzenną formę. Przy przycinaniu wstążek i montowaniu ich na siatce pracowało pod nadzorem Janiszewskiego kilkadziesiąt młodych osób. Niezwykły widok stanowiło także podnoszenie siatki i moment, kiedy tysiące różnokolorowych wstążek zostało niemal równocześnie rozwiniętych i zaczęło żyć własnym życiem.

Instalacja jest współfinansowana przez Miasto Łódź oraz Łódzkie Centrum Wydarzeń, Partnera projektu.

Jerzy Janiszewski

jerzy janiszewski fot. Agata GwizdałaJerzy Janiszewski to niezależny projektant grafik. Absolwent PWSSP w Gdańsku (dziś ASP) na wydziale projektowania graficznego. Autor logo „Solidarność”, jednego z najbardziej rozpoznawalnych znaków graficznych na świecie.

Realizuje głównie projekty identyfikacji wizualnych, logo, plakatu, współpracuje z mediami, teatrami, wydawnictwami, producentami, agencjami reklamowymi, instytucjami państwowymi i prywatnymi. W stanie wojennym wyjeżdża do NRF. W 1983 w Paryżu otrzymuje stypendium i pracownię artystyczną – pozostaje tam do 1996. Wraca do Polski i w Sopocie zakłada studio Ograf. W 1998 wyjeżdża do Barcelony, a następnie w 2009 do La Coruna. Od 1986 roku realizuje plenerowe instalacje z tysięcy wstążek wtopionych w przestrzeń miasta – min. w sierpniu 2012 roku w Gdańsku (Festiwal „Solidarity of Arts”).

Wielkoformatowe dzieła artysty w wolnej przestrzeni miast to estetyka radości wciąż rzadko spotykana w naszym kraju. Mieszkający od wielu lat w Hiszpanii Jerzy Janiszewski swoimi pracami zmieniał już oblicza dzielnic takich miast jak Madryt czy Barcelona.

Od wielu lat wykonuje oryginalne projekty z wycinków opakowań, papieru, collage – wystawa indywidualna w Waszyngtonie (Charles Krause Reporting Fine Arts), uznana przez Washington Post za jedna z 10 najciekawszych w 2012 roku.

Zrealizował projekty identyfikacji wizualnej i logo Prezydencji Polskiej w UE, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Sejmu RP.

Źródła:
www.urbanforms.org

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN