DESIGN EXTENT

Księga zachwytów, Filip Springer

subiektywny przewodnik po olśnieniach, zachwytach i kilku rozczarowaniach
SHARE
, / 1531 0

ksiega_zachwytow_fot.Robert_Gutowski_2„Księga zachwytów” to subiektywny przewodnik i bogato ilustrowany album po olśnieniach, zachwytach i kilku rozczarowaniach, których doświadczył Filip Springer* przyglądając się polskiej architekturze po 1945 roku.

Autor opowiada o budynkach znanych, zapomnianych, starych, nowych, spektakularnych i niepozornych. Każdemu z przywołanych obiektów towarzyszy obszerny komentarz.

„A może by tak coś pozytywnego? Ciągle tylko narzekanie! Uczmy, pokazując dobre przykłady, a nie tylko krytykując! Takie głosy pojawiały się niemal za każdym razem, gdy decydowałem się krytycznie wypowiedzieć o polskiej przestrzeni.” – Tak swoją najnowszą opowieść zaczyna Filip Springer.

W tym zbiorze budynków, uszeregowanych według lokalizacji, czytelnicy znajdą z całą pewnością przykłady architektury ciekawej, zwracającej na siebie uwagę, choć kilku spotkaniom towarzyszy również rozczarowanie. Dla amatorów architektury i designu to gotowy plan na weekendowe wypady lub cel wakacyjnych podróży po Polsce. 10 rozdziałów, to 10 regionów Polski: Pomorze Zachodnie, Pomorze i Kujawy, Podlasie – Mazury – Warmia, Wielkopolska i Lubuskie, Mazowsze, Łódzkie, Dolny Śląsk, Śląsk, Małopolska i Świętokrzyskie, Lubelszczyzna i Podkarpacie.

Designextent zachwyciło kilka tych samych miejsc, o paru już napisaliśmy: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Muzeum Emigracji w Gdyni, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, kolejne czekają na publikację, a te nieznane z pewnością odwiedzimy wkrótce…

Lekturę gorąco polecam i zachęcam do zaglądania na blog Pana Filipa http://filipspringer.com/!

  • Tytuł: Księga zachwytów
  • Autor: Filip Springer
  • Wydawnictwo: Agora SA
  • Miejsce i rok wydania: Warszawa, marzec 2016

*Filip Springer (ur. 1982) — reporter i fotograf współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury (2012). Swoje prace prezentował na wystawach w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Gdyni, Lublinie i Jeleniej Górze. Jego reporterski debiut – książka Miedzianka. Historia znikania – znalazł się w finale Nagrody im. R. Kapuścińskiego za reportaż literacki 2011 i był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Jest także finalistą Nagrody Literackiej Nike 2012 i laureatem trzeciej edycji konkursu stypendialnego dla młodych dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego. 13 pięter to jego czwarta książka. Wcześniej ukazały się: Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u, Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni  i Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach. W 2016 roku książka 13 pięter została nominowana do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN