DESIGN EXTENT

Marcin Litwa – kilimy tkane szkłem

SHARE
, / 1635 0

Marcin Litwa stworzył szklane gobeliny, które zmieniają się jak niebo. W zależności od kąta padania światła i od miejsca, w którym oglądamy prace – za każdym razem wyglądają inaczej.  Barwy wykonanych przeze Litwę szklanych „tkanin” zaskakują różnorodnością odcieni – to właśnie światło decyduje o ich wyjątkowym pięknie…

„Niebo i jego kolory – zmienne, nietrwałe, o bogatej gamie barw i odcieni – zainspirowało mnie do “utkania” szklanych gobelinów. Stworzyłem kolekcję, która odzwierciedla mój zachwyt nad niebem.

Wykorzystałem zasady tradycyjnego rzemiosła tkackiego, przystosowując je do pracy ze szklaną materią. Szklane rury, wypełnione kolorowym proszkiem, “splotłem” z bezbarwnymi prętami, które, odbijając światło, wpływają na nasze postrzeganie koloru.”

1_marcin-litwa_kilimy_designextent 2_marcin-litwa_kilimy_designextent 4_marcin-litwa_kilimy_designextent 5_marcin-litwa_kilimy_designextent 6_marcin-litwa_kilimy_designextent 7_marcin-litwa_kilimy_designextent 8_marcin-litwa_kilimy_designextent 9_marcin-litwa_kilimy_designextent 10_marcin-litwa_kilimy_designextent 11_marcin-litwa_kilimy_designextent 12_marcin-litwa_kilimy_designextent

Marcin Litwa

13__marcin-litwa_designextentJest absolwentem: Wyższej Szkoły Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu, kierunek Konserwacja i restauracja dzieł sztuki, tytuł licencjat 2008r. oraz Akademii Sztuk Pięknych im. E. Geperta we Wrocławiu – Wydział Ceramiki i Szkła, kierunek Wzornictwo, specjalność projektowanie szkła; tytuł: magister sztuki 2010r.

Swoje kwalifikacje zawodowe zdobywał w trakcie studiów, współpracując z wrocławskimi rzemieślnikami i artystami oraz realizując własne projekty w pracowni mieszczącej się w jego mieszkaniu. Od czterech lat współtworzy pracownię artystyczną na potrzeby jednego z wrocławskich deweloperów wykonując prace z zakresu szkła i ceramiki. Poszukiwania rzemieślnicze i artystyczne zakreśla w kierunku biżuterii, przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych.

Moim ideałem jest projektowanie i wykonywanie przedmiotów multifunkcjonalnych, wchodzących w interakcję z odbiorcą.
Staram się tworzyć użytkowe i unikatowe przedmioty kierując się prostą budową i konstrukcją, wykorzystując przy tym wzajemnie dopełniające się materiały najwyższej jakości.

To właśnie dzięki temu moje prace można dowolnie przekształcać i dopasowywać do indywidualnych potrzeb odbiorcy.
Każdy z kolejnych projektów jest dla mnie wyzwaniem do głębszego poznania materiałów takich jak: szkło, ceramika, metal, drewno, których różne oblicza zaskakują mnie od początku mojej pracy twórczej.

Realizowanie projektów i rozwiązywanie problemów technologicznych napotkanych po drodze jest dla mnie osobistym sposobem medytacji. W ten sposób przenoszę się w świat, kierowany najczystszymi prawami natury i z tond czerpię siłę do dalszych poszukiwań.”

Marcin Litwa brał udział w 9 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą – w Czechach, Danii, Francji i Szwecji, m.in.: Stanislav Libensky Award 2011, Praga; Biennale Internationale du Verre 2013, “Reflexions”, Strasburg, 2013; “Talents 2016”, Monachium.

Gdzie zobaczyć?

Wystawa „Kilimy” zostanie zaprezentowana w czasie Europejskiego Festiwalu Szkła “Play with Glass” we Wrocławiu w dniach 15.10.2016 – 31.10.2016; Pasaż Pokoyhof, ul. św. Antoniego; otwarcie wystawy: 18.10.2016, godzina 19.00.

www.marcinlitwa.pl
europeanglassfestival.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN