DESIGN EXTENT

Marek Dziekoński. Koncepcja – kreacja – konteksty

twórca tyskiego lodowiska i budynku Panoramy Racławickiej
SHARE
, / 1506 0

Tytułową wystawę, Koncepcja – kreacja – konteksty można zobaczyć w tyskim muzeum od 25 marca do 9 września br. Towarzyszące jej wydarzenia oraz publikacje, prezentują drogę twórczą wybitnego architekta, Marka Dziekońskiego, związanego przede wszystkim z Tychami oraz Wrocławiem.

Koncepcja – kreacja – konteksty

Na wystawie pokazane zostały, w większości po raz pierwszy, liczne projekty Marka Dziekońskiego ukazujące różne fazy rozwoju koncepcji, zarówno tych zrealizowanych, jak i pozostałych wyłącznie na papierze. W wielu przypadkach projekty zestawiono z dokumentacją fotograficzną modeli, obiektów w trakcie budowy oraz tuż po jej ukończeniu. Niejednokrotnie też fotografie są jedynym śladem architektonicznej koncepcji. W przypadku obiektów istniejących, ukazany obraz pierwotny, skonfrontowany został ze stanem obecnym, dając możliwość refleksji nad trwałością dorobku pracowitego życia twórcy oraz zmiennością recepcji wartości estetycznych.

Wystawie towarzyszy publikacja autorstwa Patryka Oczko, prezentująca bogaty dorobek twórczy architekta.

Marek Dziekoński z modelem budynku Panoramy Racławickiej ok. 1958. Fot. z archiwum Ewy Dziekońskiej

Marek Dziekoński (1930-2002) ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Działał głównie w Tychach oraz we Wrocławiu.

Jego dorobek twórczy stanowią liczne zrealizowane projekty, a do najważniejszych z nich należą: budynek Panoramy Racławickiej we Wrocławiu (współautor: Ewa Dziekońska), pawilon Klubu Górniczego w Tychach, budynek banków w Tychach (współautor: Ewa Dziekońska), hala sztucznego lodowiska w Tychach, hotel Jana Pawła II we Wrocławiu (współautor: Anna Bartoszewska) i wiele innych.

Marek Dziekoński był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich – pełnił m.in. funkcje członka Zarządu Oddziałów we Wrocławiu i w Katowicach oraz wiceprezesa Oddziału w Katowicach.

Dzień Wolnej Sztuki

22 kwietnia w muzeach i galeriach w całej Polsce realizowana będzie akcja Dzień Wolnej Sztuki.
Ideą tej ogólnopolskiej akcji jest zachęcenie zwiedzających do pogłębionej refleksji nad dziełem. W czasie tegorocznej edycji muzeum przybliży „eksponaty” nietypowe. Muzeum Miejskie w Tychach również bierze w niej udział. Wszystkich zainteresowanych przebiegiem akcji tyskie muzeum zaprasza do Dawnej Młótowni o godz. 12.00.

W przestrzeni wystawy Marek Dziekoński. Koncepcja – kreacja – konteksty uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję szczegółowo zapoznać się z projektami i fotografiami pięciu wybranych obiektów. Będą to: dawny pawilon Klubu Górniczego NOT w Tychach, dawny pawilon jordanowski w Tychach, budynek banków PKO, NBP i BS oraz PZU w Tychach, hala sztucznego lodowiska w Tychach, budynek Panoramy Racławickiej we Wrocławiu projektowany od 1957 roku i realizowany etapami do roku 1985. Wybrane obiekty omówi kurator wystawy, historyk sztuki Patryk Oczko. Wstęp jest wolny.

Miejsce: Dawna Młótownia, ul. Katowicka 9, Tychy
Kurator wystawy: Patryk Oczko
Aranżacja: Franciszek Kłak
Infografika: Zofia Oslislo
Promocja: Joanna Kucz – Pieczka
Patronat honorowy: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice

źródło: www.muzeum.tychy.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN