DESIGN EXTENT

Mariola Wawrzusiak – Habitaty

SHARE
, / 1889 0

Mariola WawrzusiakOd 22 kwietnia do 15 maja br. w rzeszowskim Biurze Wystaw Artystycznych Mariola Wawrzusiak prezentuje swoje najnowsze rzeźby w ramach wystawy Habitaty. W centrum zainteresowania artystki stoi człowiek i jego skomplikowana natura. Zafascynowana dualizmem duszy i ciała rzeźbiarka przywołuje w swych realizacjach świat pierwotnych popędów i instynktów, sprawdzając ile pozostało w nas cech „szlachetnego dzikusa” czerpiącego siłę duchową z odwiecznych praw przyrody.
„… Ten głos natury w nas, mający więcej do powiedzenia niż myślimy, to instynkt. Fascynuje mnie, ponieważ nic innego w człowieku nie jest tak ukryte, a jednocześnie tak bardzo nie wpływa na nasze zachowania i emocje. W dużej mierze determinuje on także moją twórczość, w każdej jej fazie. Bo czym wytłumaczyć wewnętrzny przymus tworzenia czegoś na pozór dziwacznego jak rzeźby spawane z metalowych śmieci?” –  pisze Mariola Wawrzusiak w dokumentacji swojej pracy habilitacyjnej.

W dorobku twórczym Marioli Wawrzusiak pojawiają się zarówno rzeźby zwierząt, jak i sylwetki ludzkie o zdeformowanych ciałach, wydłużonych członkach, nieproporcjonalnie dużej głowie, pozbawione indywidualnych rysów twarzy. Rzeźby są nośnikami wielu emocji: Strata, Więzi, Upadek, Wystraszony; pokazują konkretne role w społeczności: Przywódca, Przyjaciel, Obserwator, Zwiadowca, Mamka, Opiekunka.

Tak o twórczości Marioli Wawrzusiak pisze dr Marcin Polak w katalogu towarzyszącym wystawie Habitaty:

„Mariola Wawrzusiak jest kontynuatorką tradycji oświeceniowej, która postrzega człowieka jako raczej pokraczne, nieco zabawne, czasami piękne, częściej nie – zwierzę. Prezentowane przez nią Habitaty są formami uczłowieczonej zwierzęcości. Pokazuje nam nawyki [od łac. habitus], ale też – w domyśle – miejsca zamieszkania, siedliska [od łac. habitat] gromady stworzeń dziwnie podobnych do nas. Intymność jest tutaj typowo ludzka, dotykalna i paradoksalna, poprzez twardość i chropawość żelastwa. Subtelność uczuć i sytuacji nadbudowana zostaje nad topornością materii, z której wykonane zostały te postacie. Nie tylko konieczność oddychania tlenem, przyswajania i wydalania pokarmów, ale także potrzeba towarzystwa, zabawy, miłości, przyjaźni, życia w grupie, chwili refleksyjnej samotności, wszystko to łączy nas w wielką gromadę „mądrych zwierząt” (jak wielkodusznie określił nasz gatunek Nietzsche).”

Mariola Wawrzusiak od początku swojej twórczości rzeźbi w metalu, często z odpadów znalezionych na złomowisku, które ze sobą łączy. „Żelazo jest materiałem z pozoru nienaturalnym, jako produkt cywilizacji stawianym w opozycji do natury, lecz ja postrzegam je w odmienny sposób. Już wynajdywane na złomowisku żelazne elementy w sposób sugestywny przypominają mi różne organiczne formy, które mam zamiar wyrzeźbić (…) Żelazo ze złomowiska ma ciepły i piękny rdzawy kolor, w dotyku też zazwyczaj wilgotne, ubłocone tłuste od smaru, szorstkie od rdzy i łuszczącej się farby – przypomina bardziej omszałe leśne drewno niż zimne sztaby z metalowego sklepu. Proces rzeźbienia rozpoczynam zazwyczaj tam, na wysypisku – mając w głowie ideę tego, co chcę wyrzeźbić, to tam właśnie znajduję bardziej konkretny kształt”.

Dlatego też rzadko mówi o przyszłych planach twórczych: „ Mam świadomość ścieżki, która podążam, choć nie jest zaplanowana i nie wiem, w jakim kierunku prowadzi. Może dzięki temu podróż ta jest dla mnie tak fascynująca, pociąga mnie to, co jeszcze nieodkryte. Mam pomysł na jedną, może dwie rzeźby, które będą następnym krokiem, nie wiem, kiedy droga skręci, nie wiem też kiedy się urwie”.

Mariola Wawrzusiak ukończyła rzeszowskie Liceum Sztuk Plastycznych. Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie odbyła w latach 1992-1997. Dyplom ukończyła z wyróżnieniem w pracowni  prof. Józefa Sękowskiego . Jest profesorem nadzwyczajnym ASP w Krakowie na Wydziale Rzeźby. Prowadzi pracownię rysunku dla studentów od II do V roku. Uzyskała stypendium Cultural City Network Graz (1998), Stypendium Miasta Krakowa (1999) oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000). Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych.

Źródła:
strona www i fanpage Marioli Wawrzusiak
Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie
Dokumentacja pracy hab dorobek artystyczny – Mariola Wawrzusiak

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN