DESIGN EXTENT

Materiał. Projekt. Mebel. – Aleksander Kuczma

DESIGN UAP - nowa galeria sztuki w centrum Poznania
SHARE
, / 1843 0

aleksander_kuczma8 grudnia, o godz. 18.00 na ul. Wodnej 24 w Poznaniu Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (UAP), Fundacja Rarytas oraz Miasto Poznań otworzą piątą galerię sztuki działającą w ramach powołanego programu Miejskie Galerie UAP. Galeria DESIGN UAP będzie prezentować poznańskie wzornictwo, a jej pierwszym bohaterem będzie prof. Aleksander Kuczma – Materiał. Projekt. Mebel.

Na wystawie „Materiał. Projekt. Mebel” zaprezentowane zostaną najnowsze realizacje meblarskie profesora Aleksandra Kuczmy – twórcy zasłużonego dla polskiego projektowania eksperymentalnego, innowatora i ukochanego pedagoga rzesz studentów. Na wystawie będzie można zobaczyć czym zajmuje się dzisiaj.

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku był on niekwestionowanym pionierem w wykorzystaniu nowoczesnych materiałów w konstrukcji mebli. Aleksander Kuczma jest jedynym dydaktykiem wywodzącym się z PWSSP w Poznaniu (dziś UAP), którego sylwetka przedstawiona została w prestiżowym wydawnictwie „Rzeczy niepospolite” zrealizowanym z okazji polskiej prezydencji w Parlamencie Europejskim.

Mebel ma być bezbłędny i już! Dizajn w pierwszym rzędzie jest sztuką budowania idei przedmiotu, a następnie przysposabianiem sobie środków do jej realizacji. W czasach, gdy wszystko wokół staje się produktem, powinniśmy uciekać od produktu samego w sobie, produktu będącego dowodem jedynie wyuczonej sprawności projektowej. Uciekać winniśmy ku twórczości – twórczości, która jest przekraczaniem samego siebie, jest głodem – pragnieniem dobra, prawdy i piękna. Jeżeli oddamy się jej bez reszty i staniemy się „bramą światła” – proustowskim „l`ardeur, qui devient lumiere”, projektowane przez nas przedmioty będą dobre, prawdziwe, a także piękne. – Aleksander Kuczma

Aleksander Kuczma

Z wykształcenia rzeźbiarz, wieloletni projektant mebli, którego dzieła należą do klasyki polskiego dizajnu. Jego twórczość łączy ideę czystości formy i piękna funkcji. Od połowy lat 60. związany był z poznańskim Ośrodkiem Rozwoju Meblarstwa, gdzie eksperymentował z tworzywami sztucznymi. Jego poszukiwania nowych form przedmiotów użytkowych w epoce, gdy świat fascynował się plastikiem, miały na gruncie polskim charakter pionierski i odpowiadały na zapotrzebowanie modernizującego się krajowego przemysłu meblarskiego.

Pogłębiający się kryzys centralnie sterowanej polskiej gospodarki spowodował, że większość projektów prof. Kuczmy z tamtych lat pozostała na etapie prototypów, a niektóre, jak np. krzesło KA 237, znalazły miejsce w kolekcjach muzealnych. W połowie lat 70. powrócił do tworzenia mebli drewnianych. Współpracował m.in. z Olszyńskimi, Lubuskimi i Wyszkowskimi Fabrykami Mebli. Powstałe wówczas zestawy wypoczynkowe, krzesła i fotele również dziś budzą uznanie dla nowatorskiej myśli projektowej ich twórcy i pomysłowości rozwiązań konstrukcyjnych.

Wychowawca kilku pokoleń projektantów w uczelni artystycznej w Poznaniu. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2015 i wielu innych prestiżowych nagród i wyróżnień, uczestnik wszystkich znaczących wystaw polskiego wzornictwa w kraju i za granicą.

Wystawa – „Materiał. Projekt. Mebel” Aleksander Kuczma

08–23.12.2016 | wernisaż g.18:00
Galeria DESIGN UAP, ul. Wodna 24, Poznań
Kurator | Mateusz Wróblewski
Koordynacja | Julia Błaszczyńska
Wystawie towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci oraz wykłady.

W imieniu organizatorów zespół DESIGNEXTENT zaprasza. Więcej na Facebook i stronie poznangalleries.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN