DESIGN EXTENT

Mega Mocni – przedszkole dobrze zaprojektowane

SHARE
, / 1764 0

Wszystkich tych, których dzieci zaczynają edukację przedszkolną, w placówkach publicznych, czy też niepublicznych, zachęcam do zastanowienia się w jakiej przestrzeni kilka godzin dziennie będzie spędzać ich dziecko. Czy już od najmłodszych lat ma szansę przebywać w estetycznych i dobrze zaprojektowanych wnętrzach? Czy też musi być skazane na infantylne i krzykliwe dekoracje lub meble bez wyrazu?

Projekt Mega Mocni

Podobne pytania stawiają sobie architekci z gdyńskiej Pracowni CGL, która w swoim portfolio ma już kilka projektów wnętrz trójmiejskich żłobków, przedszkoli lub szkół. Jedną z realizacji jest przedszkole Mega Mocni, zlokalizowane w dużym centrum handlowym w gdańskiej dzielnicy Chełm. Oprócz ogromnej powierzchni użytkowej we wnętrzu, zapewniającej szereg udogodnień dla dzieci i rodziców, przedszkole posiada przestronny i bezpieczny plac zabaw, zlokalizowany na otwartej przestrzeni dachu budynku.

Projekt wnętrza zakładał stworzenie inspirującej przestrzeni, odnoszącej się w abstrakcyjny sposób do naukowego profilu przedszkola Mega Mocni. Kolorystyka wnętrza sprowadzona została wyłącznie do bieli, głębokiego błękitu i czerwonych akcentów, ocieplonych dużą ilością drewna. Sześcioboczne motywy, będące wynikiem inspiracji wzorami chemicznymi, posłużyły do stworzenia funkcjonalnych elementów wyposażenia wnętrza. Stanowią je wnęki na zabawki, stoliki, modułowe dywany, czy podwieszane relingi do zwieszania dekoracji i papierowych prac dzieci.

Charakterystycznymi miejscami w salach dla dzieci są czerwone domki do zabawy, wyposażone w materace, ścianę tablicową oraz drabinki. Istotnym miejscem w przedszkolu stała się strefa wejścia, posiadająca intrygujące dla dzieci miejsca do siedzenia i zabawy, ukryte w ścianie szatni. W projekcie przedszkola kluczowa jest identyfikacja wizualna wnętrza, która tworzy interesujący efekt graficzny, ale przede wszystkim ułatwia poruszanie się po przedszkolu.

Jak widać na powyższym przykładzie przedszkole nie musi być miejscem, w którym dzieci tylko uczą się samodzielności, czytania i pisania. Dobrze zaprojektowana przestrzeń może również inspirować do ciekawych zabaw i kreatywnych pomysłów.  A jak wyglądają przedszkola, do których posyłacie Wasze dzieci?

1_Przedszkole_MegaMocni_PracowniaCGL_DESIGNEXTENT.COM 2_Przedszkole_MegaMocni_PracowniaCGL_DESIGNEXTENT.COM 3_Przedszkole_MegaMocni_PracowniaCGL_DESIGNEXTENT.COM 4_Przedszkole_MegaMocni_PracowniaCGL_DESIGNEXTENT.COM 5_Przedszkole_MegaMocni_PracowniaCGL_DESIGNEXTENT.COM 6_Przedszkole_MegaMocni_PracowniaCGL_DESIGNEXTENT.COM 7_Przedszkole_MegaMocni_PracowniaCGL_DESIGNEXTENT.COM 8_Przedszkole_MegaMocni_PracowniaCGL_DESIGNEXTENT.COM 9_Przedszkole_MegaMocni_PracowniaCGL_DESIGNEXTENT.COM 10_Przedszkole_MegaMocni_PracowniaCGL_DESIGNEXTENT.COM 11_Przedszkole_MegaMocni_PracowniaCGL_DESIGNEXTENT.COM 12_Przedszkole_MegaMocni_PracowniaCGL_DESIGNEXTENT.COM

Pracownia CGL

mgr Karolina Golec, Architekt wnętrz

13_Karolina Golec_PracowniaCGL_DESIGNEXTENT.COMUkończyła Architekturę Wnętrz na Wydziale Architektury i Wzornictwa oraz Edukację Artystyczną na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z Architektury Wnętrz uzyskała w 2009 roku z wyróżnieniem. Brała udział w wystawie finalistów konkursu „Dialog w Przestrzeni” na I Międzynarodowym Biennale Architektury Wnętrz INAW 2010 w Krakowie. Odbyła praktyki w pracowni architektonicznej Arch Deco z siedzibą w Gdyni. Wraz z zespołem architektów przeprowadziła Gminną Ewidencję Zabytków na terenie Województwa Pomorskiego. Od 2009 roku prowadzi zajęcia w Sopockiej Szkole Wyższej na kierunku  Architektura Wnętrz oraz Architektura i Urbanistyka. Samodzielnie prowadzi zajęcia z Technik Prezentacji i Projektowania Kierunkowego Architektury Wnętrz.

 

dr Radosław Czerniejewski, Architekt wnętrz

14_Radosław Czerniejewski_PracowniaCGL_DESIGNEXTENT.COMUkończył Wydział Architektury i Wzornictwa na Kierunku Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 2011 roku. Projekt dyplomowy został nominowany do ogólnopolskiej wystawy “Najlepsze dyplomy projektowe Akademii Sztuk Pięknych 2011” organizowanej przez ASP w Katowicach. Od 2011 do 2014 roku uczęszczał na Międzywydziałowe Studia Doktoranckie na Gdańskiej ASP, uzyskując w 2014 roku tytuł doktora. Od tego roku jest asystentem w Pracowni Projektowania Przestrzeni Wielokulturowych i Symbolicznych na Kierunku Projektowania w Krajobrazie Kulturowym. Jest również wykładowcą w Sopockiej Szkole Wyższej na kierunku Architektura i Urbanistyka oraz Architektura Krajobrazu i Architektura Wnętrz.

Źródła:
www.pracowniacgl.pl

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN