DESIGN EXTENT

Miasta dla ludzi, Jan Gehl

SHARE
, / 1405 0

Książka Jana Gehla „Miasta dla ludzi” (Cities for People) jest jednym z najważniejszych źródeł wiedzy, do jakich odnoszą się współcześni projektanci, planiści i władze miejskie na całym świecie. Książka rozwija wiele nowatorskich idei, analizuje przykłady miast świata, które poprawiły swoje funkcjonowanie i wyznacza wyzwania na przyszłość.

„Miasto jako miejsce spotkań – właśnie o takie chodzi” – podkreśla Gehl. Na podstawie obserwacji i badań zauważa, że w każdym przypadku, gdy poprawiają się warunki poruszania się piechotą, znacząco wzrasta liczba aktywności związanych z chodzeniem. „Poprzez poprawę warunków dla pieszych nie tylko zwiększamy ich liczbę, ale – co najważniejsze – wzmacniamy życie miasta. Dlatego powinniśmy wznieść się w dyskusji ponad poziom problemów komunikacyjnych i analizować znacznie szerszy i istotniejszy zakres zagadnień dotyczących warunków życia i rozwiązań dla ludzi w mieście” – pisze w książce i powtarza na każdym kroku.

Jan Gehl, duński architekt i urbanista, nie tylko pisze o tym, jak sprawić, by wielkie miasta stały się przyjazne dla ludzi. Jest autorem strategii urbanistycznych, które zostały wcielone w życie w kilkudziesięciu metropoliach, między innymi w: Kopenhadze, Sztokholmie, Rotterdamie, Londynie, Ammanie, Londynie, Melbourne, Sydney, San Francisco czy Nowym Jorku.

Jego idee stają się także coraz bardziej znane w Polsce. Każda wizyta Jana Gehla w naszym kraju jest wielkim wydarzeniem, które przyciąga rzesze odbiorców. W 2014 roku w ramach Roku Jana Gehla w Lublinie powstał projekt „Miasto dla ludzi. Lubelskie standardy infrastruktury pieszej”. Projekt zainspirowany był sposobem myślenia o mieście popularyzowanym przez prof. Jana Gehla i Gehl Architects z Kopenhagi. W ramach projektu wypracowano wspólnie z mieszkańcami, urzędnikami i radnymi najlepsze rozwiązania projektowo-planistycznych dla osób poruszających się po mieście z umowną prędkością < 6 km/h. Omawiano cztery obszary: ciągłość ruchu – związany z płynnością i bezpieczeństwem pieszych; potrzeby różnych grup użytkowników – w tym dzieci, seniorów, niepełnosprawnych, właścicieli psów..; uwarunkowania krajobrazowe – również związane z hałasem i spędzanie czasu w przestrzeniach publicznych, wraz z konieczna infrastrukturą.

Na pytanie jaki jest kluczowy czynnik wpływający na przyjazność miasta do życia Jan Gehl odpowiedział: Nie potrafię podać jednego, więc wymienię kilka: każde miasto powinno starać się być bardziej przyjazne dla mieszkańców, bardziej zrównoważone i zdrowsze. Każda rada miasta na całym świecie powinna mieć te cele w swoim programie.

Jestem szczęśliwą posiadaczką pierwszego polskiego wydania książki Miasta dla ludzi z 2014 roku. Gorąco polecam wszystkim zainteresowanym przestrzenią miasta.

Ponieważ książka jest dzisiaj praktycznie nie do zdobycia Wydawnictwo wyszło naprzeciw oczekiwaniom czytelników i prowadzi obecnie przedsprzedaż drugiego wydania książki Jana Gehla pt. „Miasta dla ludzi”, której dodruk ukaże się w kwietniu 2017 roku. Szczegóły na temat przedsprzedaży znajdziecie na stronie Wydawnictwa: www.architekturaibiznes.com.pl

  • Tytuł: Miasta dla ludzi
  • Autor: Jan Gehl
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo RAM
  • Miejsce i rok wydania: Kraków, 2014

źródło: Wydawnictwo RAM, Projekt Lublin – Miasta dla ludzi

 

Zapisz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN