DESIGN EXTENT

Miasto i Las – Gdynia Design Days 2016

SHARE
, / 1132 0

Miasto i Las to wystawa w ramach Gdynia Design Days 2016 propagują ochronę środowiska i postawy proekologiczne. Po raz pierwszy projekt został zaprezentowany podczas Festiwalu Design March w Reykjaviku w marcu 2016.

Miasto i Las

Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na zwierzęta żyjące w miastach: ptaki, owady i ssaki. Wybrani projektanci stworzyli budki lęgowe dla zwierząt. Wybór poparty był ich własnymi doświadczeniami, a także obawami związanymi ze zmianami zachodzącymi w otaczającym ich środowisku.

Wystawa Miasto i Las prezentuje zarówno nowe, jak i istniejące projekty. Budki na niej prezentowane przeznaczone są dla różnych gatunków zwierząt, np. jerzyków, które rezydują na ścianie obok pracowni projektantów, czy też jeżom zamieszkujących ich dzielnicę. Demonstrują bardzo świadome podejście, wykorzystujące naturalny system obrony przeciwko szkodnikom lub są nieco bardziej humorystyczną próbą walki z termomodernizacją miast, pozbawiającą ptaki schronienia. Pokazują fascynację nietoperzami czy zainteresowanie owadami. Przez wszystkie projekty przemawia wielka chęć pogodzenia życia w mieście z byciem blisko natury.

 

PROJEKTANCI

Agnieszka Bar / SIKORA BOGATKA

„Wybrałam budkę lęgową dla sikory bogatki, objętej ścisłą ochroną gatunkową. Bogatka często zakłada gniazda na zurbanizowanych terenach. Jako że pracuję w szklanym materiale, poszukiwałam punktów stycznych pomiędzy potrzebami i zaleceniami w budkach lęgowych a własnościami szkła, które będą miały uzasadnienie funkcjonalne. Projekt ma mieć charakter eksperymentalny i służyć obserwacji ptaków.”

4_1_GDD2016_Miasto_Las_DESIGNEXTENT.COM

Beza Projekt / Anna Łoskiewicz-Zakrzewska, Zofia Strumiłło-Sukiennik / Współpraca: Krzysztof Benke, Tomasz Korzewski / JERZYKI

„Będziemy robić budkę dla jerzyków, które maja swoje gniazda na ślepej ścianie budynku przy naszej pracowni. Ścianę widać z naszych okien i zależy nam aby Jerzyki w to miejsce powracały.”

4_2_GDD2016_Miasto_Las_DESIGNEXTENT.COM

Dingflux / Asia Piaścik  / Kafti / Monika Brauntsch /  DZIKIE ZAPYLACZE

„Wybetonowane miasta i wymuskane parki miejskie nie oferują wiele miejsc schronienia dla dzikich zapylaczy. Stworzenie dla nich miejsca nie wymaga szczególnych nakładów, a wspiera ważną funkcję jaką pełnią w przyrodzie. Sam projekt hotelu dla owadów także pozwala na dosyć dużą swobodę.”

4_3_GDD2016_Miasto_Las_DESIGNEXTENT.COM

Grynasz Studio / Marta Niemywska-Grynasz, Dawid Grynasz / JEŻE Z ŻOLIBORZA

„Mieszkając na warszawskim Żoliborzu często podczas letnich, wieczornych spacerów spotykamy te urocze i pożyteczne zwierzątka. Duża ilość ogrodów i terenów zielonych sprawi, że jeże mają przestrzeń do życia i rozwoju. Projektowana przez nas jeżowa skrytka może być umieszczona w ogrodzie i służyć zwierzętom jako bezpieczne lęgowisko i miejsce do przezimowania.”

4_5_GDD2016_Miasto_Las_DESIGNEXTENT.COM

Kosmos Project / Ewa Bochen, Maciej Jelski / NIETOPERZE

„Nietoperze to zwierzęta, na temat których narosło wiele przesądów i legend. Bardzo tajemnicze, prowadzące nocny tryb życia, wiszące do góry nogami, zapadające w stan hibernacji w dziwnych miejscach łączono z magia, czarownicami i wampirami. Jeszcze dziś wiele osób wierzy, ze nietoperze wypijają krew i wplątują się we włosy. W rzeczywistości nietoperze to bardzo pożyteczne dla człowieka stworzenia, żywią się owadami, więc posiadanie kolonii nietoperzy w pobliżu domu sprawia, że znikają kłopoty z insektami.”

4_6_GDD2016_Miasto_Las_DESIGNEXTENT.COM

Malafor / Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski / WRÓBLE

„My zrobimy wróble – budki dla całej kolonii wróbli, idziemy na ilość. A dlaczego wróble? Bo to ptak ściśle związany z osadami ludzkimi i skolonizował osady ludzkie przed kilkoma tysiącami lat! Żyje w stadach, więc potrzeba mu prawdziwego osiedla do zamieszkania.”

4_7_GDD2016_Miasto_Las_DESIGNEXTENT.COM

Mapog / Marcin Pogorzelski  / SIKORKI

„Budka jest częścią naturalnego systemu obrony przeciwko szkodliwym insektom. Motywacją do zaprojektowania go była duża liczba zachorowań kasztanowców, spowodowana szkodnikiem szrotówkiem, którym żywi się sikorka. Jest to kontynuacja mojego poprzedniego projektu, który zakładał ograniczenie użycia chemicznych środków w ogrodnictwie przydomowym, a wzmocnienie naturalnej ochrony bazującej na współpracy z naturalnymi drapieżnikami żywiącymi się owymi szkodnikami.”

4_8_GDD2016_Miasto_Las_DESIGNEXTENT.COM

Menthol Architects / Liliana Krzycka, Rafał Pieszko / PTAKI WRÓBLOWATE

„Temat ochrony środowiska jest nam bardzo bliski. Jesteśmy autorami pierwszej w Polsce konstrukcji wieży lęgowej dla jerzyków. Projekt ten wzbudził nasze szczególne zainteresowanie problematyką ochrony ptaków w mieście. Pomysł budki dla ptaków wróblowatych zrodził się podczas spaceru w pobliskim parku, w którym obserwujemy ptaki. Chcieliśmy odświeżyć wizerunek istniejących w obiegu typowych budek lęgowych i zwrócić uwagę na problem zmniejszającej się populacji ptaków w mieście.”

4_9_GDD2016_Miasto_Las_DESIGNEXTENT.COM

KURATOR

Ewa Solarz

Autorka książek dla dzieci „D.E.S.I.G.N.” oraz „Ilustrowany elementarz dizajnu, czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 ilustratorów”. Dziennikarka, redaktor naczelna i wydawca serwisu „Dom z pomysłem”, współwłaścicielka internetowego poradnika wnętrzarskiego „domplusdom”. Prowadzi rubrykę o książkach dla dzieci w magazynie „Kikimora”. Organizuje i prowadzi warsztaty promujące i oswajające dzieci z wzornictwem przemysłowym. Członkini rady programowej Gdynia Design Days.

Współpracuje z Łódź Design Festival, Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, festiwalem Kids Love Design w Szczecinie, Zamkiem Cieszyn, Instytutem Adama Mickiewicza, Instytutem Polskim w Sztokholmie oraz wydawnictwami Dwie Siostry i Wytwórnia.

Kuratorka wystaw designu: „Let’s Play!” (Izmir 2014), „Las i łąka” (Sztokholm 2014, Kopenhaga 2013), „Papierowe miasto” (Stalowa Wola 2014), „Ilustrowany Elementarz Dizajnu” (Łódź 2012, Kielce 2012, Tallin 2013, Szczecin 2013, Stalowa Wola 2013), „Bauhaus dla dzieci” (Szczecin 2013), „Dizajn dla dzieci” (Łódź 2012), „Must Have” (Łodź 2011, 2012, Mediolan 2012, 2013, Berlin 2013, Hongkong 2013).

Źródła: www.gdyniadesigndays.eu
Zdjęcia: Bogna Bednarska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN