DESIGN EXTENT

Mural Marty Frej na warszawskiej Pradze

„Martwa dziecka nie urodzę”
SHARE
, / 2425 0

mural-4Autorką gigantycznego muralu, jaki powstał przy ul. Targowej 15, na warszawskiej Pradze jest Marta Frej. Obraz ma upamiętnić Czarny Protest oraz fakt, że 80 tysięcy osób podpisało się pod apelem przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej na stronie Akcji Demokracji. To właśnie te wydarzenia ma upamiętnić mural.

Artystka w swoich pracach od samego początku angażuje się w walkę obrony praw kobiet w Polsce.
Mural ma nie tylko upamiętniać dzień, kiedy polskie kobiety solidarnie wyszły z domów, żeby zawalczyć o swoje prawa i zaprotestować przeciwko dyskryminującej i ubezwłasnowolniającej kobiety polityce państwa polskiego, ale także ma przypominać, że walka dopiero się zaczęła.

Nie jest to tylko walka o dostępność aborcji, jak często sugerują media. Mówienie o aborcji w oderwaniu od tak istotnych problemów, jak choćby: edukacja seksualna, dostęp do antykoncepcji, podział obowiązków wychowawczych i domowych, sytuacja młodych matek na rynku pracy, szklany sufit, przemoc domowa, polityka alimentacyjna, sytuacja samotnych matek oraz rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, wykrywalność i karalność gwałtów, jest błędem albo manipulacją. Polskie kobiety mają ogromną moc, ale też ogromną pracę do wykonania – komentuje autorka muralu Marta Frej.

Na muralu w obronie praw kobiet nie mogło zabraknąć parasolek, które stały się symbolem walki o prawa kobiet po czarnym poniedziałku, kiedy to setki tysięcy kobiet wyszło na zalane deszczem ulice polskich miast, żeby wyrazić swój sprzeciw wobec projektowi całkowitego zakazu aborcji.

Na przygotowanie muralu zrzuciło się blisko tysiąc osób, wspierających Akcję Demokrację. Administracja budynku przy Targowej 15 szybko wydała pozytywną opinię i tak naprawdę w ciągu kilku tygodni od pojawienia się pomysłu, mural mógł być realizowany. Pracę udało się w pełni dopasować nie tylko do walki o praw kobiet, ale także otaczającej, praskiej przestrzeni zachowując m.in. oryginalną strukturę ściany budynku.

Obrazy, które tworzy Marta Frej opisują rzeczywistość w sposób humorystyczny i nierzadko – dają do myślenia, a także porażają szczerością. Artystka publikuje swoje dzieła na Facebooku, a także w „Wysokich Obcasach”.

Marta Frej – malarka, ilustratorka animatorka kulturalna, prezeska fundacji Kulturoholizm. Skończyła ASP w Łodzi. Laureatka Okularów Równości 2015, nagrody przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Pracuje w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie. Autorka festiwalu ART.eria. Właśnie ukazała się książka Marty Frej i Agnieszki Graff „Memy i graffy” (wyd. Krytyka Polityczna)

źródło: memshirt.com, martafrej.kulturoholizm.pl, www.facebook.com/marrafri

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN