DESIGN EXTENT

Muzeum Emigracji, Polska 1 w Gdyni

Dworzec Morski - najlepszą adaptacją obiektu zabytkowego
SHARE
, / 1168 0

muzeum_emigracji (3) 20 kwietnia w Zakopanem ogłoszono wyniki konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2016”. Rewitalizacja Dworca Morskiego na potrzeby Muzeum Emigracji w Gdyni została uznana za najlepszą adaptację obiektu historycznego w Polsce.

W uzasadnieniu przyznania nagrody jury zwróciło uwagę na kompleksowe, pieczołowicie przeprowadzone prace konserwatorskie, które przyczyniły się do zachowania wartości zabytkowych modernistycznego Dworca Morskiego. Uznano, że adaptacja została przeprowadzona z pełnym poszanowaniem autentyzmu i integralności obiektu oraz znakomitym podkreśleniem aspektów historycznych i społecznych związanych z pierwotną funkcją budynku i tożsamością miasta.

– Jest to nagroda dla całego zespołu konserwatorów, architektów, konstruktorów, historyków i wreszcie urzędników miasta Gdynia, bez zaangażowania których, nasza siedziba z pewnością nie odzyskałby swojej klasy – komentuje dyrektor muzeum Karolina Grabowicz-Matyjas. Nagroda jest także uznaniem dla koncepcji Andrzeja Bomerskiego z pracowni architektonicznej Arsa, autora pomysłu zastosowania szklanej elewacji w miejscu starej, zniszczonej fasady, co wprowadziło współczesny element do całości inwestycji.

21/22 maja 2016 Muzeum Emigracji włącza się w kolejną edycję europejskiej nocy muzeów.
To również 1. urodziny gdyńskiej placówki, która na tę noc przygotowała wiele atrakcji zarówno dla starszych uczestników, jak i dla dzieci.

Historyczny Dworzec Morski został zbudowany w 1933 roku na potrzeby obsługi ruchu pasażerskiego przez katowicki oddział berlińskiej spółki Dyckerhoff & Widmann. Prace budowlane wykonała firma Skąpski, Wolski, Wiśniewski. Był wówczas jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie i wzorem modernistycznej architektury. Tutaj cumowały legendarne polskie transatlantyki z MS „Batory” na czele. Fasada dworca, była ozdobiona przez dwie płaskorzeźby orłów polskich. Hala główna budynku była przykryta czworokątną cienkościenną kopułą żelbetową, zwieńczoną świetlikiem w kształcie ostrosłupa. Wewnątrz dworca znajdowały się tablice poświęcone marszałkowi Piłsudskiemu i prezydentowi RP Ignacemu Mościckiemu oraz dwie tablice pamiątkowe poświęcone historii budowy portu i jego budowniczych, które były ufundowane przez gdyńskie sfery gospodarcze. Dworzec o powierzchni 2,5 tys. m² wyposażony był we wszelkie urządzenia potrzebne do przyjmowania i odprawy pasażerów, poczty i bagaży, obsługi celnej i paszportowej.
Podczas wojny budynek został zbombardowany i aż przez 70 lat czekał na odzyskanie przedwojennej świetności.

W czasie rewitalizacji obiekt został dostosowany do potrzeb nowoczesnej instytucji kultury i interaktywnej wystawy. Znalazła się tu przeszklona ściana z widokiem na morze, rozległy taras i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. W maju 2013 rozpoczęto remont (koszt: 43,9 mln zł), który przywrócił oryginalny kształt bryle budynku i umożliwił adaptację pod potrzeby powstającego Muzeum Emigracji, w którym prezentowane są losy i doświadczenia polskich emigrantów, zarówno z końca XVIII, jak i początku XXI wieku. Na wystawie znajduje się m.in. makieta transatlantyku „Batory”. Dzięki remontowi muzeum uzyskało 2,9 tys. metrów powierzchni wystawienniczej. Zmianie uległa elewacja od strony wody – pierwotną murowaną ścianę zastąpiła szklana tafla. Wzniesiono także stalową konstrukcję oryginalnego punktu widokowego – przeszklonego tunelu wychodzącego z Magazynu Tranzytowego. Kładka stanowi architektoniczne i symboliczne nawiązanie do historycznego trapu, którym opuszczający dworzec pasażerowie wchodzili na pokład statków. Jednocześnie na frontową elewację wróciły płaskorzeźby orłów, zdarte we wrześniu 1939 po wkroczeniu do Gdyni wojsk okupacyjnych.

Muzeum, jako pierwsze na terenie Polski, gromadzi i prezentuje zbiory dotyczące polskiej emigracji i osiągnięć Polonii. Port w Gdyni był miejscem, z którego wyruszyło w świat wielu Polaków. Pomysłodawcą muzeum jest prezydent Gdyni (od 1998), Wojciech Szczurek. Muzeum uroczyście otwarto 16 maja 2015.

źródło:internet, Encyklopedia Gdyni 2006 Oficyna Verbi Caus, www.polska1.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN