DESIGN EXTENT

Narodowe Forum Muzyki, Wrocław

Jedna z najbardziej spektakularnych inwestycji związanych z przygotowaniami Wrocławia do Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
SHARE
, / 1622 0

forum_muzyki (2)Monumentalny budynek z zewnątrz przypominający pudło rezonansowe instrumentu smyczkowego, w środku klawiaturę fortepianu – to Narodowe Forum Muzyki, nowoczesny kompleks sal koncertowych we Wrocławiu, oddany do użytku we wrześniu 2015 roku. Narodowe Forum Muzyki jest jednym z największych w Europie kompleksów sal koncertowychProjektantem gmachu o sześciu kondygnacjach naziemnych i trzech podziemnych jest prof. Stefan Kuryłowicz z Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz& Associates. Kuryłowicz zrobił doktorat z tematyki sal koncertowych i teatralnych, a ponadto wygrał konkurs na Operę Bałtycką, na Centrum Kultury i Muzyki w Katowicach oraz na Operetkę Dolnośląską. W 2011 roku prof. Kuryłowicz zginął w katastrofie awionetki w hiszpańskiej Asturii, a po jego śmierci prace nad projektem kontynuowała jego żona – prof. Ewa Kuryłowicz.

Doskonałą akustykę sal koncertowych opracowała firma Artec Consultants Inc z Nowego Jorku (grupa Arup), która ma na swoim koncie takie projekty jak centrum kulturalno-kongresowe w Lucernie, sale koncertowe: Esplanade w Singapurze, Harpa w Reykjavíku, La Maison Symphonique w Montrealu, Knight Concert Hall na Florydzie. W zależności od rodzaju prezentowanej muzyki można modyfikować efekty dźwiękowe dzięki specjalnym ekranom, zmieniającym kubaturę pomieszczenia.

„Sala koncertowa jest jak instrument, który musi wybrzmieć. By do tego doszło, wszystko ma znaczenie. Ustawienie krzeseł, odległości między nimi, tkanina, wykończenia. Od projektowania dużej skali sali schodzi się do detali” – tłumaczy Ewa Kuryłowicz.

Sale koncertowe w Narodowym Forum Muzyki są odseparowane od dźwięków i drgań dochodzących z zewnątrz. To „pudełka w pudełku”: każda z sal koncertowych jest odrębną konstrukcją, niezależną od struktury gmachu, odizolowaną także od podłoża. Wszystkie sale mają ściany wewnętrzne, zaś pomiędzy nimi a murami zewnętrznymi znajdują się puste przestrzenie. Od spodu cały obiekt jest posadowiony na kauczukowych wibroizolatorach, które chronią go przed wibracjami pochodzącymi z zewnątrz. Również wszystkie przewody, które mogą generować brzmienie, jak wentylacja czy klimatyzacja, są specjalnie projektowane przez akustyków, by z nich żaden dźwięk, szum czy wibracja nie dostała się do wnętrza koncertowego.

Elewacje Narodowego Forum Muzyki, porozcinane wąskimi, poziomymi pasami przeszkleń zostały obłożone materiałem o nazwie Prodema, składającym się z wielu warstw forniru sklejonego żywicą. Kolorem i fakturą przypomina on drewniane pudła rezonansowe instrumentów muzycznych. Czarno-biały hol wejściowy został wykończony corianem, charakteryzującym się bardzo gładką powierzchnią. Poprzez czerń ścian i biel balkonów nawiązuje do klawiatury fortepianu. Na elewacji od strony dawnej fosy pojawiły się także detale wykonane ze złotej blachy. Strefa wejściowa jest ogromnym przeszkleniem w kierunku placu Wolności.

Sale koncertowe, mogą pomieścić w sumie ponad 2,5 tysiąca widzów: największa – 1800 miejsc, średnia – 400 i dwie mniejsze – po 200. Każda z sal ma nieco inny charakter i jest wyłożona innym materiałem – złota metalowa okładzina stanowi obudowę serca obiektu – głównej sali, czerwone geometryczne panele, czy ciemne drewno. Oprócz czterech sal koncertowych w gmachu znajdują się: studio nagrań, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, biblioteka, sale ćwiczeniowe, garderoby, szatnie, przestrzeń wystawiennicza, kawiarnia, sklep muzyczny i księgarnia dla melomanów. Przy obiekcie usytuowano trzy-poziomowy parking na ok. 700 pojazdów.

Inauguracja Narodowego Forum Muzyki nastąpiła 4 września. Wzięli w niej udział Orkiestra Symfoniczna NFM pod dyr. Benjamina Shwartza, NFM Leopoldinum – Orkiestra Kameralna pod dyr. Hartmuta Rohde, Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyr. Jarosława Thiela oraz Chór NFM pod kierownictwem Agnieszki Franków-Żelazny. Wybudowany przy Placu Wolności we Wrocławiu gmach to siedziba Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans oraz Filharmonii im. W. Lutosławskiego.

  • Miejsce: Wrocław, Polska
  • Pracownia: Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates
  • Architekci: Stefan Kuryłowicz, Ewa Kuryłowicz, Dariusz Gryta
  • Architektura wnętrz: Towarzystwo Projektowe Grzegorz Niwiński, Jerzy Porębski
  • Akustyka: Artec Consultans (Arup)
  • Powierzchnia całkowita: 48 178 m2 (budynek), 26 961 m2 (garaż)
  • Powierzchnia użytkowa: 35 300 m2; Kubatura: 256 900 m2 (budynek), 121 200 m2 (garaż)
  • Projekt konkursowy: 2005
  • Realizacja: 2009-2015
  • Koszt inwestycji: 380 mln PLN

więcej: www.nfm.wroclaw.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN