DESIGN EXTENT

Narracje 7 – Nowy Port w przemytniczej odsłonie

SHARE
, / 1028 0

Narracje_2015_06Narracje to interesujący projekt artystyczny organizowany od 2009 roku przez Instytut Kultury Miejskiej oraz Gdańską Galerię Miejską. W różnych przestrzeniach miasta, w ogrodach, budynkach, wnętrzach, zaułkach, a nawet w ruinach prezentowane są instalacje, obiekty wizualne i dźwiękowe. Wrażenia potęgowane są przez jesienne ciemności, które stanowią doskonałą scenerię dla magii światła i cieni.

Każda edycja to inne zakątki miasta, które za sprawą artystów na 2 dni ożywają i pełnią zupełnie inne funkcje. W poprzednich latach zwiedzaliśmy okolice Starego i Młodego Miasta, Wyspę Spichrzów, Ołowiankę, Wrzeszcz, a w tym roku sceną ponad dwudziestu obiektów artystycznych stał się Nowy Port – jedna z najmniej bezpiecznych dzielnic Gdańska, której nikt o zmroku z własnej woli nie planuje odwiedzać.

Narracje_2015_02 Narracje_2015_11 Narracje_2015_07 Narracje_2015_05 Narracje_2015_04 Narracje_2015_01

 

Kuratorka 7 edycji Narracji – Anna Smolak zaproponowała, aby tegoroczny festiwal odbył się w pod hasłem „Przemytnicy”. W swojej koncepcji nie tylko nawiązała do portowej funkcji dzielnicy, prowadząc nas przez historyczne miejsca i wprowadzając w historie ludzi związanych z tą częścią Gdańska. Przede wszystkim przemyciła nas w świat sztuki, nowoczesnych mediów, niecodziennych inscenizacji.

Narracje_2015_08 Narracje_2015_09 Narracje_2015_10

Z kilkunastu obiektów największe wrażenie zrobiła na mnie instalacja „Międzymorze”, autorstwa Zosi Martin, Mai Zalewskiej oraz Michała Szymończyka, zaprezentowana w przesmyku pomiędzy starymi, zniszczonymi budynkami Nowego Portu. Była to wystawa odnalezionych materiałów z lokalnego zakładu fotograficznego „Foto-Port”. Po śmierci właściciela pozostałe negatywy, zgodnie z jego wolą, miały zostać zniszczone. Jednak część materiałów została odnaleziona i zabezpieczona. Narracje stały się okazją do prezentacji kolekcji starych portretów mieszkańców dzielnicy.

Narracje_2015_03Kolejne 8. Narracje już w październiku. Spotykamy się na Biskupiej Górce.

Więcej informacji o Narracjach dostępnych na www.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN