DESIGN EXTENT

Neony wracają do Trójmiasta

SHARE
, / 1507 0
Neony wracają do Trójmiasta

Coraz częściej w przestrzeni miejskiej polskich miast, w tym również w Trójmieście, pojawiają się neony. Wiele z nich stylistyką nawiązuje do projektów z przed kilkudziesięciu lat. Czy jest szansa, aby przestrzeń miejską wzbogacić interesującymi realizacjami?

W latach pięćdziesiątych zeszłego wieku na ulicach polskich miast zaczęły się pojawiać świetlne instalacje. Do pracy nad neonami zgdyńskiego Laboratorium Neonu Artystyczaangażowano wybitnych plastyków i formierzy szkła. Jednak złota era polskiego neonu trwała tylko nieco ponad dwadzieścia lat.

Wraz z nastaniem stanu wojennego i zmian ustrojowych w Polsce neony były masowo zastępowane tandetnymi reklamami, bilbordami i kasetonami. Na kilkanaście lat pożegnaliśmy się z tym charakterystycznym elementem wizerunku polskich miast z czasów PRL-u.

W ostatnich latach obserwujemy neonowy renesans. Co i rusz nasze miasta są „dekorowane” ciekawymi realizacjami, z których wiele nawiązuje do tradycyjnej szkoły polskiego neonu.

W Trójmieście już funkcjonuje kilka firm, które zajmują się realizacją neonowych projektów. Miedzy innymi Gdyńskie Laboratorium Neonu Artystycznego we współpracy ze Stowarzyszeniem Traffic Design odpowiada za realizację nowego witacza w Gdyni Redłowie. Projekt powstał we współpracy z mieszkańcami bloku przy ulicy Kaczewskiej 20, gdzie umiejscowiono instalację. Opowieści zebrane podczas konsultacji wpłynęły na ostateczny wygląd neonu.


Równie ciekawe są komercyjne projekty realizowane przez Gdyńskie Laboratorium Neonu Artystycznego we współpracy z Agencją Reklamową KrakStudio. W grudniu i w styczniu na ul Starowiejskiej w Gdyni pojawiły się dwa nowe neony nad sklepami odzieżowymi Nadia.


W tej samej konwencji zrealizowany został neon sklepu z tkaninami Bławatek, który powstał w ramach projektu RE:DESIGN 3 finansowanego przez Make Life Fair / Bank BPH, a koordynowanego przez stowarzyszenie Traffic Design. Projektantem neonu jest SYFON STUDIO z Warszawy, a wykonawcą ponownie Gdyńskie Laboratorium Neonu Artystycznego.

W maju ubiegłego roku w Gdańsku został otwarty nowy biurowiec, którego jedną ze ścian zdobi duży nenowy napis „Jestem z Gdańska”. Powstał na zlecenie firmy developerskiej Echo Investment i jest jednym z największych neonów w Polsce północnej. Ręcznie wyginane szkło neonowe układa się napis „Jestem z Gdańska”, który podkreśla lokalny charakter nowej inwestycji – budynku biurowego Tryton Business House. Nowy neon świeci na kolor turkusowy. Szerokość neonu wynosi 12 metrów, a jego wysokość to 4 metry. Neon został zrealizowany przez Pretende – Agencję Kreatywną zajmująca się projektowaniem i produkcją reklam.

Spacerując nad Motławą w Gdańsku można zobaczyć koło widokowe, którego wejście zdobi inny neon wykonany przez Pretende.

Źródła:
neony.gdynia.pl
pretende.pl
trafficdesign.prowly.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN