DESIGN EXTENT

Odzyskane – Gdynia Design Days 2016

SHARE
, / 1253 0

Kończy się  9. edycja festiwalu Gdynia Design Days 2016, podczas którego Gdynia na 10 dni zmienienia się w letnią stolicę designu. Większość wydarzeń festiwalu zlokalizowana jest w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym, gdzie odbywają się warsztaty: stolarskie, modelowania w 3D, budowania modeli czy nawet projektowania zapachów. Gdynia Design Days to także spotkania z autorami i wykłady profesjonalistów, między innymi: z Patrycją Podkościelny – znaną trójmiejską graficzką, Patrykiem Hardziej i Rene Wawrzkiewiczem – autorami publikacji „Ogólnopolskie Wystawy Znaków Graficznych” oraz Filipem Springer – autorem m.in. „Miasta Archipelag”. Ale festiwal to przede wszystkim kilkanaście wystaw, nie tylko w PPT ale również w przestrzeni miasta Gdynia, które inspirują i przedstawiają design w różnych aspektach. Jedną z nich jest:

Wystawa Odzyskane

Prezentowana po raz pierwszy podczas Gdynia Design Days, która przedstawia projekty związane z morzem. To przegląd pomysłów na mądre i odpowiedzialne wykorzystanie morskich zasobów. Wystawa o tyle istotna, gdyż nawiązuje do 90-lecia powstania Gdyni i odzyskaniem przez Polskę dostępu do morza.

The Bands  – sauna wpisana w krajobraz

Projektant: Christian Hermansen, Solveig Sandness, Marcin Wojcik
Firma: AHO Oslo School of Architecture

Wyjątkowa sauna zbudowana na wyspach Lofoten w Norwegii. Powstała na końcu nabrzeża, wpisując się w krajobraz i bezpośrednio sąsiadując z wodą. Wszystkie części budynku stanowią 3 pasy, które od północy wyłaniają się ze skał i prowadzą do strefy wypoczynku z zimnymi i ciepłymi baliami. Otwarta przednia fasada zapewnia wyjątkowy widok na krajobraz, z boku budynku pasma tworzą taras, ławki i stoły.

;1_GDD2016_Odzyskane_The Bands_designextent.com

Yacht Stool – nadmuchiwany stołek

Firma:  Malafor

Stołek Yacht jest częścią kolekcji, w skład której wchodzą proste, małe i użyteczne siedziska. Nadmuchiwany worek w dakronowym pokrowcu umieszczony jest na stelażu z rurek. Może zostać złożony do płaskiej formy po spuszczeniu z niego powietrza. Dakron jest syntetycznym materiałem, z którego szyte są żagle jachtów. Oryginalne, wzmacniające przeszycia i wykorzystanie tak zaawansowanego technologicznie materiału sprawiają, że stołek nadaje się do użytku zewnętrznego.

2_GDD2016_Odzyskane_Yacht Stool_DESIGNEXTENT.COM2_1_GDD2016_Odzyskane_Yacht Stool_DESIGNEXTENT.COM

Medusae – materiał wytworzony z meduz

Projektant: Charlotte Van Alem
Firma: Haku

W związku ze zmianami klimatycznymi obserwujemy wzrost populacji meduz. Charlotte Van Alem zajmuje się badaniami, które mają pozwolić na przekształcanie meduz w nowy, ekologiczny materiał, podobny w dotyku do skóry, pergaminu, papieru.

3_GDD2016_Odzyskane_Medusae_DESIGNEXTENT.COM

Re-Sea Me – skóra z rybich łusek

Projektant: Nienke Hoogvliet

Projektantka poszukuje ekologicznych materiałów, które oceany mogą zaoferować ludziom. Odkryła, że łuski większości gatunków ryb mogą być przekształcone w piękną skórę. Opracowany przez nią sposób garbowania skór, bez żadnych środków chemicznych, pozwala na stworzenie mocnego, ekologicznego i estetycznego materiału.

4_GDD2016_Odzyskane_Re-Sea Me_DESIGNEXTENT.COM

Sand Light – lampy z piasku

Projektant: Daishu Ma& Marc Nicolau
Firma: Alien and Monkey

Przy użyciu tradycyjnych technik ceramicznych projektanci wykorzystali piasek, aby stworzyć minimalistyczne w wyglądzie Stand Light. Produkty wykonane z piasku mogą być używane przez długi czas, aby potem wrócić do surowca wyjściowego.

5_GDD2016_Odzyskane_Sand_Light_DESIGNEXTENT.COM

5_1_GDD2016_Odzyskane_Sand_Light_DESIGNEXTENT.COM

Sea Chair  – krzesło z plastikowych śmieci wyłowionych z oceanu

Projekt: Azusa Murkami & Alexander Groves
Firma: Studio Swine

Od czasu odkrycia w 1997 roku Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci, o powierzchni dwukrotnie większej od Texasu, w oceanach odkryto kolejne pięć skupisk śmieci i plastikowych odpadów. Plastik pozostanie w środowisku przez tysiące lat, dlatego też cenna jest każda inicjatywa zwracająca uwagę na ten problem. Studio Swine wyłowiło morski plastik we współpracy z lokalnymi rybakami. Został on przetworzony w Sea Chair.

6_GDD2016_Odzyskane_Sea_Chair_DESIGNEXTENT.COM6_1_GDD2016_Odzyskane_Sea_Chair_DESIGNEXTENT.COM

Algaemy – pigment do nadruków tekstyliów z alg

Projektant: Essi Johanna Glomb & Rosa Weber
Firma: Blond and Bieber

Algaemy jest analogową drukarką do tekstyliów, produkującą własny pigment. Szeroka paleta kolorów do różnorakich odcieni niebieskiego, przez zielony, brązowy, aż do barw czerwieni, pochodzi od różnych gatunków mikroalg.

7_GDD2016_Odzyskane_Algaemy_DESIGNEXTENT.COM

Net Effect – dywan z sieci rybackich

Projektant: David Oakey
Firma: Interface

Światowy producent dywanów Interface rozpoczyna współpracę z organizacją Zoological Society of London, aby przyczynić się do rozwiązania problemu rosnącego zanieczyszczenia środowiska sieciami rybackimi. David Oakey stworzył kolekcję dywanów, która wykonana jest z przetworzonych sieci. Wzory nawiązują do falującej powierzchni morza i płynących prądów morskich.

8_GDD2016_Odzyskane_Net_Effect_DESIGNEXTENT.COM

8_1_GDD2016_Odzyskane_Net_Effect_DESIGNEXTENT.COM

Renacimiento- delikatne przędze z toreb na zakupy

Projektant: Michelle Baggermann & Raquel Sereno Rivas, Lizanne Dirkx
Firma: Anudando

Michelle Baggermann w projekcie Precious Waste opracowała proces tworzenia delikatnych przędz z toreb na zakupy. Technika ta jest wykorzystywane w Meksyku, gdzie rzemieślnicy ręcznie przekształcają odpady z tworzyw sztucznych w nowe produkty.

9_GDD2016_Odzyskane_Renacimiento_DESIGNEXTENT.COM

9_1_GDD2016_Odzyskane_Renacimiento_DESIGNEXTENT.COM

Źródła: www.gdyniadesigndays.eu
Zdjęcia: Bogna Bednarska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN