DESIGN EXTENT

Open House Gdynia, 2 edycja – Dom Bankowca

luksusowa edycja funkcjonalizmu
SHARE
, / 1962 0

dom_bankowcaZespół mieszkaniowy, zwany bankowcem znajduje  się w Śródmieściu Gdyni przy ul. 3 Maja 27-31, róg 10 Lutego oraz Batorego. Budynek został zaprojektowany przez inż. arch. Stanisława Ziołowskiego, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej z 1921 r. Modernistyczna kamienica Funduszu Emerytalnego Pracowników Banku Gospodarstwa Krajowego była realizowana sukcesywnie w latach 1936-1939 przez Przedsiębiorstwo Budowlane „Pion” Władysława Downarowicza z Gdyni.

Na parterze od strony ul. 10 Lutego działał powiązany kapitałowo w początkowym okresie z BGK Dom Bankowy Dr Józef Kugel, w okresie okupacji Dresdner Bank, po wojnie sklep odzieżowy, od 1992 Bank Komunalny w Gdyni przejęty w 1999 przez Nordea Bank. Od strony ul. 3 Maja znajduje się artystyczna kawiarnia w stylu Art-Déco lat 30-tych – Cafe Cyganeria.

Bankowiec składa się z 3 oddzielnych o niezależnej konstrukcji obiektów mieszkalnych, które traktowane łącznie były największym kubaturowo i najbardziej luksusowym zespołem mieszkalnym międzywojennej Gdyni. Największe mieszkania zajmowały powierzchnię ponad 200 m. kw. Był to pierwszy nowoczesny apartamentowiec w kraju, wyposażony w podziemny garaż (jako pierwszy w Gdyni i jeden z pierwszych budynków w kraju), a także schron. Mało kto wie, że właśnie w tym schronie mieści się niezwykłe muzeum, stworzone przez lokatorów. Mieszkańcy prezentują oryginalne elementy wyposażenia wnętrz, dokumenty i fotografie dotyczące dziejów Bankowca, zwiedzający mogą zobaczyć również oryginalny przedwojenny magiel ręczny, który jest używany przez mieszkańców do dziś.

Bankowiec to jeden z najważniejszych reprezentantów późnego funkcjonalizmu w Gdyni. Okładziny elewacji frontowych wykonane są z płyt piaskowca sprowadzonego specjalnie z południa Polski, elewacja kolejnych części została wykonana z tynków wapiennych imitujących okładziny kamienne. Podobnie jak w innych modernistycznych kamienicach, w Bankowcu zastosowano antyportal, czyli przesunięcie wejścia do budynku nieco w tył . Było to znaczące odejście od wielowiekowej tradycji architektonicznej, która zakładała symetryczne umieszczenie zdobionego wejścia. Przeszklony, pełniący funkcje usługowe parter nadaje budynkowi lekkości. Uwagę zwraca również charakterystyczne falujące załamanie, które przechodzi w półokrągłą nadbudówkę, przypominającą mostek kapitański. Stylizowane na mostki kapitańskie daszki i nadbudówki spowodowały, iż styl ten określa się także jako okrętowy, zaś same budynki nazywane są domami okrętami.

Kosztowność materiałów wykończeniowych spowodowała, iż styl ten nazywano luksusową edycją  funkcjonalizmu. Bogate wykończenie klatki schodowej od ul. 3 Maja zachwyca, przy wejściu znajduje się niezwykle ciekawa mozaika z płytek terakotowych, nazywanych również gorsecikami. Zaskakujące jest również zaprojektowane miejsce na święconą wodę. Luksusowe są także mosiężne uchwyty drzwiowe czy zachowane do dziś w doskonałym stanie tablice z listą lokatorów. Przepiękny kamienny pochwyt poręczy i szerokie schody klatek schodowych przypominają o prestiżu tego miejsca. Zaangażowanie członków wspólnoty mieszkaniowej i konserwatorów pozwoliło uchronić od zniszczenia oryginalne okna obrotowe umieszczone w dwóch klatkach schodowych. Budynek w 1983 roku został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków.

źródło: internet, histmag.org, Open House Gdynia, gdynia.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN