DESIGN EXTENT

Open House Gdynia, 2 edycja – Dom Bawełny

tu czas zatrzymał się w miejscu
SHARE
, / 1857 0

dom_bawelny_9Przy ul. Derdowskiego 26, na rogu ul. Żeromskiego w Gdyni, stoi efektowny budynek Izby Arbitrażowej Bawełny (Dom Bawełny). Zaprojektował go w 1938 r. warszawski architekt Wacław Tomaszewski w stylu umiarkowanego modernizmu, zwanego też monumentalizmem modernistycznym.

Budynek jest mocno przeszklony, jego jasną elewację zdobi napis „Dom Bawełny”, a gładko otynkowane ściany podzielone są poziomymi i pionowymi żłobieniami imitującymi fakturę kamiennej okładziny. Dom Bawełny ucierpiał podczas działań wojennych, jednak już w czerwcu 1948 r, po sześciu latach przerwy, znów pełnił swą funkcję – i sprawuje ją do dziś. Tu pracowali eksperci z tego zakresu, uprzednio przeszkoleni we Francji, którzy orzekali w sprawach jakości importowanej bawełny. Ich orzeczenia miały moc wiążącą w transakcjach handlowych i miały charakter ostateczny.

Szóste piętro, od strony ulicy, było i nadal jest w sposób charakterystyczny przeszklone. Tu dach szklany jest skośny, a cały obiekt ponoć ustawiony jest zgodnie z określonym południkiem geograficznym. Chodziło tu o taki kąt padania promieni słonecznych, które wykluczają jakąkolwiek pomyłkę przy ocenie jakości włókien bawełny. Od oceny tej uzależniona bowiem była cena danej partii surowca, a to w przypadku dużych zakupów było sprawą niebagatelną.

Uczestnicy festiwalu mieli okazję podziwiać, na co dzień zamknięte dla osób trzecich, przestronne wnętrza izby, w tym salę konferencyjną w której zachowano liczne elementy oryginalnego wystroju, oraz laboratoria. W tym niezwykłym miejscu odnosi się wrażenie jakby czas zatrzymał się w miejscu.

źródło: internet, Open House Gdynia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN