DESIGN EXTENT

Paweł Grobelny i przestrzeń publiczna

autor mebli miejskich
SHARE
, / 1984 0

Lustro uliczne, ul. Paderewskiego, Poznań

Paweł Grobelny, jeden z najbardziej utytułowanych polskich projektantów, tworzy przedmioty o prostych, harmonijnych kształtach. Nieważne, gdzie kieruje swą kreatywną energię, czy to na projektowanie wnętrz, mebli, czy przestrzeni publicznych, znajduje rozwiązania, które niemal zawsze przynoszą mu nagrody i międzynarodowe uznanie.

Projektuje dla przemysłu jak i kolekcje autorskie, często na zamówienie instytucji kulturalnych i galerii. Jego prace można było oglądać między innymi podczas Vienna Design Week, Paris Design Week, Tokyo Design Week oraz Seoul Design Olympiad.

Szczególnie interesują go projekty dla przestrzeni miejskich, które realizowane są dla konkretnych lokalizacji z poszanowaniem otaczającego kontekstu. Jest autorem mebli miejskich między innymi w ogrodzie Zhongshan w Szanghaju, ogrodzie Albertine w Brukseli, ogrodu Zhonshan w Szanghaju, a także meble dla historycznego centrum francuskiego miasta Mont-de-Marsan.oraz w Paryżu.

DREWNIANE WYSPY, La Défense, Paryż, 2016

Drewniane wyspy usytuowane w różnych miejscach dzielnicy La Defense tworzą wyjątkowe przestrzenie do pracy poza budynkami biurowymi. Platformy wyposażone zostały w gniazdka USB, umożliwiając ładowanie telefonów i laptopów. Wyspy są tak skonstruowane i umiejscowione aby tworzyły zaskakujące widoki i perspektywy – wykorzystując z jednej strony osie widokowe dzielnicy, jak i nieoczywiste miejsca takie jak sztuczny basen przy placu Henri Regnault. Naturalne drewno kontrastuje z kamieniem i szkłem. Bezpośredni widok na taflę wody lub odległe perspektywy, sięgające Łuku Triumfalnego daje odpoczynek dla oczu podczas pracy na komputerze.
Projekt zrealizowany został w ramach „Forme Publique – biennale de creation de mobilier urbain de La Defense”, zorganizowanym przez DEFACTO.

OKRĄG, Nowa Sienna – Chwaliszewo, Poznań, Polska, 2013-2015

Projekt skweru wraz z małą architekturą powstał w ramach rewitalizacji historycznej poznańskiej dzielnicy Chwaliszewo. Okrąg wykonany z cortenu i drewna bangkirai jest punktem centralnym. Jest to przykład otwartej formy mebla miejskiego, pozostawiającej różne możliwości użytkowania przez samych mieszkańców i turystów. Przecięcie okręgu było niezbędne dla zachowania komunikacji między budynkami, a jednocześnie w tym miejscu pełni funkcję tradycyjnej ławki miejskiej. Z kolei platforma umożliwia leżenie, organizowanie pikników – traktowanie tego miejsca jak przydomowego tarasu, ale w przestrzeni publicznej.

PLENEROWE KINO, CCStrombeek, Grimbergen, Belgia, 2012

Projekt plenerowego kina powstał dla Centrum Sztuki Współczesnej BKSM Strombeek w Belgii. Kino zostało zamontowane do modernistycznego budynku zaprojektowanego przez wybitnego belgijskiego architekta Waltera Steenhoudta. Filmy mogą być wyświetlane na okrągło, nie tylko w czasie gdy galeria jest czynna. Głośniki umieszczono tylko na zewnątrz, w konstrukcji obiektu. Dzięki temu ekspozycje prezentowane w galerii nie są narażone na dobiegające zewsząd dźwięki, co zapewnia komfort zarówno zwiedzającym galerię, jak i oglądającym projekcje filmowe. Zaprojektowana przestrzeń przełamuje granicę pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem, a także pełni funkcje integracyjne dla lokalnej społeczności – może funkcjonować jako miejsce spotkań i odpoczynku dla okolicznych mieszkańców w formie zadaszonej ławki. Projekt powstał w ramach wystawy prezentowanej w dwóch belgijskich galeriach BKSM Strombeek Cultural Center i Malines Centre for Visual Art.

ŁAWKA CH, Zhongshan Garden, Shanghai, Chiny, 2010

Kolekcja dźwiękowych ławek zaprojektowana została na Światową Wystawę EXPO 2010 w Szanghaju. Ławki rozmieszczone zostały wokół głównej polany największego parku w Szanghaju – Zhongsan. W każdej ławce zamontowany został inny zestaw utworów polskiej muzyki poważnej. Projektowi towarzyszyła także mapka z zaznaczonymi lokalizacjami ławek oraz spisem poszczególnych utworów. Ławki powstały z białego corianu, a swoją formą nawiązują do otaczającej ogród nowoczesnej architektury. Za dnia dźwięk wydobywa się cicho ze szczelin w ławkach, ustaje, kiedy park jest zamykany.

ŁAWKA MONOLIT, Jardin d’Albertine, Brussels, Belgia, 2008

Ławka została wybrana w międzynarodowym konkursie na meble miejskie dla prestiżowego ogrodu Albertine, znajdującego się w ścisłym centrum Brukseli niedaleko starówki. Została idealnie wpisana w istniejące wnęki żywopłotu, przeznaczone początkowo pod typowe ławki bez oparć. Wysokość, szerokość i głębokość zaprojektowanego rozwiązania były podyktowane istniejącymi już wymiarami wnęki w układzie ogrodu. Nowe ławki wpisują się jednocześnie w bardzo określony zgeometryzowany styl francuski ogrodu. Swoją formą nawiązują do kontekstu architektonicznego, żebrowanie nawiązuje bezpośrednio do fasady Biblioteki Królewskiej otaczającej ogród Albertine. Celowo zaprojektowane ławki posiadają także dwie wysokości siedziska, tak aby dostosowywać się do różnych użytkowników.

Paweł Grobelny lubi eksperymentować z niewielkimi meblami. Problem półki na książki zdaje się być dla niego szczególnie inspirujący, bo owocuje tak różnorodnymi pomysłami jak półka w kształcie książki czy wielofunkcyjny przedmiot, który może być jednocześnie używany jako stolik nocny, półka na książki, a nawet zakładka. Sur le fil – seria małych stolików oscyluje pomiędzy sferą rzeźby i funkcjonalnych obiektów. Czyste linie białego stojaka zrobionego z aluminium kontrastują z grubym kołem drewnianego blatu. Blat jest nacięty w trzech miejscach, dzięki czemu to użytkownik ma wolność wyboru co do tego, w której z trzech możliwych pozycji go umocuje.

Próbuję stworzyć meble, które mogą stać się klasyką – proste, ponadczasowe, o harmonijnych proporcjach, takie, które ludzie będą pamiętać, ale też będą z nich z przyjemnością korzystać. – Paweł Grobelny

Paweł Grobelny, fot. Bartek Bobkowski

Paweł Grobelny – projektant, kurator wystaw i wykładowca. Studiował na Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu, Lyonie i Paryżu. Był stypendystą Rządu Francuskiego w Paryżu, programu ”Casa de Velazquez” w Madrycie, programu  ”Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz programu ”Residency Unlimited” w Nowym Jorku. Laureat międzynarodowych nagród m.in. LVMH Moet Hennessy – Louis Vuitton, Tremplins Meuble Paris oraz Rado Star France 2013 przyznanej podczas Paris Design Week. Jego prace znajdują się między innymi w kolekcjach Muzeum Designu w Monachium i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Oprócz projektowania zajmuje się projektami kuratorskimi. Jest współkuratorem cyklu wystaw ”Unpolished. Young Design from Poland” oraz ”Polished Up. Design from Poland” popularyzujących polski dizajn poza granicami kraju. Wystawy przygotowane przez Pawła Grobelnego prezentowane były między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bukareszcie, Muzeum Designu w Kolonii, Muzeum Designu w Helsinkach, w Korea Foundation w Seulu oraz w Centrum Architektury w Paryżu.

źródło: pawelgrobelny.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN