DESIGN EXTENT

Pierwszy parklet w Polsce

SHARE
, / 1612 0

Na ul. Andrzeja Struga stanął pierwszy w Łodzi parklet, czyli miejsce parkingowe zamienione w strefę odpoczynku dla pieszych. Kosztował 40 tys. zł.

Czym jest Parklet?

Parklet to przestrzeń dla pieszych, która odpowiada na niedostatek przestrzeni publicznych oraz zieleni w mieście. Niewielkie rozmiary (najczęściej 2 miejsca parkingowe) pozwalają na zlokalizowanie go w zasadzie wszędzie. Dodatkowym atutem jest fakt, że korzystać może z niego każdy. Przestrzeń dotąd zajęta przez 1 samochód, może zostać wykorzystana przez wielu przechodniów. Rozwiązanie to jest nowością w Polsce, ale na świecie cieszy się coraz większą popularnością.

Przykłady ze świata

Idea parkletu narodziła się w San Francisco w 2005 roku. Pierwszy parklet był rozstawiony zaledwie na dwie godziny z okazji zorganizowanego po raz pierwszy w historii wydarzenia o nazwie Park(ing) Day. Obecnie wydarzenie to jest międzynarodowe.

Pierwszy parklet zagościł na stałe w San Francico na ulicy Divisadero Street. Na miejscu dwóch miejsc parkingowych pojawiła się nowa, estetyczna i żywa przestrzeń. Dzisiaj w mieście jest ich ok. 50. Idea parkletu z czasem się rozprzestrzeniła na inne regiony, a różnorodny wygląd jej realizacji można podziwiać w wielu miejscach na świecie.

Gdzie w Łodzi?

W Łodzi są miejsca, które wręcz idealnie nadają się do zlokalizowania parkletu, jednak nie każda przestrzeń jest do tego odpowiednia. Wybierając lokalizację należy zwrócić uwagę na: intensywność ruchu pieszego, szerokość chodnika, występowanie zieleni i szerokość miejsc parkingowych.

2parklet_designextent.com 1_parklet_designextent.com 4parklet_designextent.com 5parklet_designextent.com

Parklet jest najbardziej przydatny w miejscach, gdzie występuje duże natężenie ruchu pieszego. Warto zwrócić również uwagę na ilość przestrzeni przeznaczonej dla pieszych. Bywa, że chodnik jest szerokości 1,5 m. W sytuacji dużego natężenia ruchu pieszego nie ma nawet możliwości, żeby przystanąć na chwilę. W takim miejscu poszerzenie tej przestrzeni przyda się najbardziej. Istotnym kryterium przy wyborze lokalizacji, jest obecność lokali handlowych, usługowych, urzędów i instytucji, które generują ruch pieszy. Należy również brać pod uwagę obecność zieleni. Gdy na ulicy nie ma zieleni, umieszczenie nawet kilku roślin spowoduje, że przestrzeń stanie się dużo bardziej przyjazna. Dobór gatunków powinien uwzględniać warunki, w jakich roślinność będzie przebywać (dostępność wody oraz światła) oraz pożądany efekt, jaki chce się uzyskać.

Obecny parklet to prototyp. Pomysłodawcy nie ukrywają, że chcą zapoznać mieszkańców z tą ideą. A już za kilka dni łodzianie będą mogli zadecydować o postawieniu w mieście kolejnych parkletów. Do budżetu obywatelskiego 2017 Fundacja Fenomen złożyła projekty budowy trzech takich miejsc. Mogą powstać na ulicy Więckowskiego między ulicami Wólczańską a Gdańską, Rewolucji 1905 roku między ulicami Kilińskiego a Sterlinga (obok wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego) oraz w miejscu obecnego parkletu na ulicy Struga. Parklet wyprodukowany w ramach tegorocznej inicjatywy lokalnej ma być bowiem przeniesiony.

Niedługo w Gdyni

W Polsce jako pierwsi parklety postanowili postawić mieszkańcy Gdyni. Z budżetu obywatelskiego parklety na ulicy Starowiejskiej miały pojawić się tego lata, jednak wyłanianie wykonawcy opóźniło się znacznie i parklety staną najwcześniej w październiku.

Źródło:
fundacjafenomen.pl
dzienniklodzki.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN