DESIGN EXTENT

PIKASY – polska sztuka użytkowa lat 50 i 60

SHARE
, / 4895 0

1_Patera dekoracyjna, l. 60. XX w., Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej. Fot. A. PodstawkaCoraz częściej na portalach aukcyjnych można znaleźć ceramikę użytkową z lat 50 i 60 nawiązującą do twórczości Pablo Picasso, o spolszczonej nazwie pikasy. Dzieła te charakteryzują się prostymi, organicznymi liniami, asymetrycznymi wzorami, gdyż tylko na to pozwalały możliwości technologiczne produkcji ceramiki w tamtych czasach. Efekt jest jednak niezwykle ciekawy: nowoczesne formy, mocne kolory, drobne wzory, abstrakcyjne kompozycje nawiązujące do awangardowego malarstwa i surrealizmu. Dlatego też ceramika ta bardzo dobrze komponuje się z popularnym w naszych czasach stylem minimalistycznym.

4_Misa na owoce, 1958, Zakłady Fajansu Włocławek we Włocławku. Fot. A. Podstawka3_Patera dekoracyjna, l. 60. XX w., Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej. Fot. A. Podstawka_22_Patera dekoracyjna, l. 60. XX w., Zakłady Porcelany Stołowej w Chodzieży. Fot. A. Podstawka

Polskie pikasy powstały za sprawą nowych trendów w projektowaniu, określanych jako Polski New Look. Styl ten dotarł do nas i dynamicznie rozwinął się na krótko przed czasami politycznej „odwilży” 1956 roku, po śmierci Stalina. Istotną rolę w propagowaniu „nowoczesności” i pojęcia „dobrego wzoru” odegrał Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

PIKASSY_2PIKASSY_1PIKASSY_5

PIKASSY_45_Patera

Nowe trendy bardzo szybko zostały podchwycone przez plastyków zatrudnionych we wzorcowniach największych polskich wytwórni porcelany w Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej, Chodzieży, Ćmielowie, Bogucicach, Pruszkowie, Tułowicach oraz we Włocławku. Po latach przeciętności Polacy zaznali designu rodem z zachodu. Szczególnie młodzi ludzie chcieli mieszkać w innej przestrzeni: kolorowej i nowoczesnej. Produkty Polskiego New Look-u cieszyły się dużą popularnością. Stąd też ich duża dostępność w czasach współczesnych.

PIKASSY_6 PIKASSY_3

Od kilku lat ceramika z czasów lat 50 i 60 staje się coraz bardziej popularna, prawdopodobnie za sprawą wystawy polskiej sztuki użytkowej z tych lat w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, która miała miejsce w roku 2012. Właśnie po tej wystawie i wydaniu publikacji dr Barbary Banaś „Polski New Look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60.” wiele osób zdało sobie sprawę z wartości różnych obiektów, które zalegają na ich strychach, w szafach lub w piwnicach. Wielbicieli sztuki Pablo Picasso w polskim wydaniu zapraszam do regularnego przeglądania licznych serwisów aukcyjnych. Cierpliwi z pewnością coś upolują.

PIKASSY_13 PIKASSY_12 PIKASSY_11

Więcej informacji:
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Ceramika z Włocławka

Zdjęcia:
A. Podstawka oraz osoby publikujące informacje na internetowych portalach aukcyjnych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN