DESIGN EXTENT

Polin – Muzeum Historii Żydów Polskich, Warszawa

dokument kultury i życia
SHARE
, / 1384 0

Wyjazd szkoleniowy do Warszawy trzeba było dobrze zaplanować, oprócz opery, teatru, na liście nie mogło zabraknąć Polin. Zachwycające wnętrze i niezwykła fasada budynku, tworzą ją naprzemienne pasy ze szkła i spatynowanej, perforowanej blachy miedzianej, które ułożono pod różnymi kątami. Na szkle nadrukowano hebrajski napis Polin (hebr. „tutaj odpocznij” oraz Polska). Zwielokrotniony napis z daleka sprawia wrażenie abstrakcyjnego ornamentu. Budynek z zewnątrz nawiązuje do bryły pobliskiego pomnika Bohaterów Getta i architektury powojennych budynków Muranowa. Wewnątrz na całej długości i wysokości jest przecięty rzeźbiarską przestrzenią stworzoną przez dwie pofalowane ściany.

Muzeum POLIN to ważne miejsce dla ludzi, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską. Na przemyślaną i pięknie zaprezentowaną wystawę należy przeznaczyć minimum 3 godziny. Jest to wspaniale przedstawiona tysiącletnia historia Żydów na terenie Polski.  Jest coś magicznego w tym miejscu, w architekturze – pomimo monumentalności bryły, dzięki zastosowanym materiałom, rzeźbiarskiej formie i detalom, wzbudza spokój i sprawia wrażenie lekkości.

Muzeum Polin ma już sporą kolekcję, a nagród wśród nich: Chicago Athenaeum World Architecture Award dla najlepszego budynku w 2008, Eurobuild Awards – nagroda publiczności w 2013 , Nagroda Roku SARP w 2013 i Nagroda SARP za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych w 2013 , Nagroda Architektoniczna Polityki w plebiscycie czytelników w 2013. W tym roku Muzeum POLIN znalazło się w prestiżowym gronie 49 uczestników konkursu European Museum of the Year. Zwycięzca zostanie ogłoszony już 9 kwietnia br. Z Polski nominowano także Europejskie Centrum Solidarności z Gdańska oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne z Warszawy.

  • Miejsce: Warszawa, Polska
  • Pracownia: Kuryłowicz & Associates
  • Architekt: Rainer Mahlamäki (fińska pracownia Lahdelma & Mahlamäki Architects)
  • Powierzchnia całkowita: 18 300 m2; Kubatura: 123 000 m2
  • Projekt konkursowy: 2005
  • Realizacja: 2009-2013
  • Koszt inwestycji: 160 mln PLN

fot. Katarzyna Wielochowska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN