DESIGN EXTENT

Polskie Projekty Polscy Projektanci – Marek Cecuła

pomiędzy sztuką a designem
SHARE
, / 1330 0

Wystawa „Marek Cecuła” w ramach cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci prezentowana jest w Muzeum Miasta Gdyni od 2 lipca 2016 r. do 30 października 2016 r. To już trzecia ekspozycja z cyklu, która przybliża design poprzez monograficzne wystawy dorobku polskich projektantów.

W cyklu prezentowani są twórcy różnych generacji, aby pokazać i uświadomić szerokiemu gronu odbiorców, że dobry, przemyślany projekt jest czymś ponadczasowym, uniwersalnym i stanowi ogromną wartość naszego dziedzictwa kulturowego. Pomysłodawcy pragną „odczarować” i w prosty sposób opowiedzieć o pozornie niedostępnych pojęciach takich jak: wzornictwo przemysłowe, sztuka użytkowa i jej związek ze sztuką konceptualną.

Wystawa „Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci” przybliża odbiorcom postać współczesnego projektanta i pokazuje jego pracę; „wyrwać” go z pracowni i „oddać głos”, na przekór obiegowej opinii o hermetyczności i zamknięciu tego „dizajnerskiego” świata. Odwiedzający mogą przejść przez różne etapy twórczości Marka Cecuły, uznanego na świecie artysty, ceramika, projektanta przemysłowego, pedagoga, wykładowcy i kuratora. Zaprezentowana została ceramika, użytkowa i artystyczna, która jest dla artysty medium umożliwiającym komentowanie rzeczywistości.

Zająłem się ceramiką, bo jako medium posiada tę cechę, że może być czymś użytkowym, ale też czymś artystycznym. Talerz może leżeć na stole i spełniać swoją funkcję użytkową, ale też może wisieć na ścianie, gdzie zamienia się w obraz. – Marek Cecuła

Według Marka Cecuły najciekawsze rzeczy dzieją się pomiędzy sztuką a wzornictwem. Sama zmiana kontekstu codziennych przedmiotów tworzy nowe wartości, nadaje im nowe znaczenia. Jego prace prowokują odbiorcę i mobilizują go do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: Czy dizajn może być sztuką? Pokazują, że granica między sztuką a dizajnem, między pojęciami użytkowości a estetyki jest płynna i niejednoznaczna.

marek_cecula-1Marek Cecuła – uznany na świecie artysta, ceramik, projektant, pedagog, wykładowca i kurator. Urodził się 23 kwietnia 1944 roku w Częstochowie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Do 16 roku życia mieszkał w Kielcach, gdzie uczęszczał do liceum plastycznego i w nim po raz pierwszy zetknął się z ceramiką artystyczną. Ceramiczną pasję rozwijał w Izraelu na kursach prowadzonych przez ceramiczki, m.in. Gdulę Ogen i Jean Mayers.

Po dwunastu latach przeniósł się do Brazylii, gdzie prowadził studio przy fabryce Schmidt Porcelain, by w 1976 osiąść w Nowym Jorku. Tam założył studio Modus Design oraz galerię Contemporary Porcelain. W latach 1985 – 2004 był dziekanem Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku, 2004 -2010 – profesorem gościnnym w National Academy of the Arts w Bergen. W 2012 roku otworzył Design Centrum Kielce, a rok później Ćmielów Design Studio. Jest profesorem w Royal College of Art w Londynie.

Już 25 września o godz. 14:00 Muzeum zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Zainteresowani twórczością Marka Cecuły mogą nabyć katalog, który towarzyszy wystawie.

  • CZAS TRWANIA WYSTAWY: 3 lipca – 30 października 2016 r.
  • MIEJSCE: Muzeum Miasta Gdyni
  • KURATORKI: Anna Frąckiewicz, Weronika Szerle
  • PARTNERZY: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A., Teatr Miejski w Gdyni

źródło: Muzeum Miasta Gdyni
zdjęcia: Bogna Kociumbas

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN