DESIGN EXTENT

Pożegnanie Emilii, 6-14.05.2016

tymczasowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
SHARE
, / 1326 0

Emilia_fot_Sławomir_KamińskiO północy w sobotę 14 maja dobiegnie końca czteroletni okres działalności Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w dawnym pawilonie meblowym Emilia. Pracownicy Muzeum i uczestnicy Nocy Muzeów wspólnie opuszczą budynek o godzinie 23:55 w sobotę 14 maja, żegnając Emilię.

Wydarzenia pożegnalne rozpoczynają się w piątek 6 maja, a zakończą 14 maja podczas Nocy Muzeów. Szczegółowy program dostępny na stronie www.artmuseum.pl.

Pawilon Emilia znają doskonale i wielbiciele PRL-owskich komedii, i miłośnicy sztuki współczesnej, i rosnąca rzesza entuzjastów architektury modernistycznej. Emilia mieści się przy ulicy Emilii Plater 51 w Warszawie. Wraz z sąsiadującym budynkiem mieszkalnym został wybudowany w latach 1967–69. Przy projektowaniu części usługowo-handlowej współpracowało dwóch architektów — Marian Kuźniar i Czesław Wegner. Oddany do użytku w 1970 roku, przez lata był najbardziej znanym stołecznym domem meblowym. Od 2012 do 2016 roku służył jako tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Portret warszawskiego budynku został opisany w książce Emilia: meble, muzeum, modernizm, która będzie miała swoją premierę w dniu rozpoczęcia wydarzeń pożegnalnych – 6 maja,. To kolejne udane dzieło mojego ulubionego wydawnictwa – Karakter.

Jesienią rozpoczną się pierwsze prace na placu budowy na działce na placu Defilad. Wcześniej, latem, spodziewane jest uzyskanie pozwolenia na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprojektowanych przez amerykańskiego architekta Thomasa Phifera. Architekt zaprezentował projekty budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa we wrześniu 2015 roku.

W tym roku zaczną się prace ziemne i przekładanie podziemnej infrastruktury technicznej, zaś roboty budowlane ruszą wiosną 2017 roku i potrwają ok 36 miesięcy. Przez te trzy lata Muzeum organizować będzie wystawy w pawilonie ekspozycyjnym, który stanie nad Wisłą, na skwerze im. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”, po północnej stronie Centrum Nauki Kopernik, na wprost Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Budowa pawilonu rozpocznie się pod koniec 2016 roku, a otwarcie pierwszej wystawy zaplanowane jest na początek marca 2017 roku.

Źródło:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN